Myjnia samochodowa / fot. Jacek Halicki / Wikipedia
Reklama

Mieszkańcy zabytkowej części Giszowca nie chcą przy domu myjni samochodowej. Inwestycji sprzeciwia się też konserwator zabytków. Chodzi o ulicę Mysłowicką. Inwestor firma Arsem – chce zbudować samoobsługową myjnię samochodową. 

„Obecnie toczy się postępowanie administracyjne o ustalenie warunków zabudowy dla budowy 3 – stanowiskowej, samoobsługowej myjni samochodowej wraz z infrastrukturą techniczną przy ulicy Mysłowickiej w Katowicach. Inwestycja znajduje się na terenie objętym ochroną konserwatorską i tym samym wymaga uzgodnienia ze Śląskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków w Katowicach, o co Wydział Architektury i Budownictwa wystąpił do wspomnianego organu” – poinformowała InfoKatowice.pl, Sandra Hajduk z Urzędu Miasta Katowice. 

Reklama

Do Urzędu Miasta Katowice wpłynął protest mieszkańców. 

„Decyzja rozpatrywana jest zgodnie z obowiązującymi przepisami. W kwestii skomunikowania inwestycji – inwestor uzyskał decyzję Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Katowicach na budowę zjazdu z ul. Gościnnej w Katowicach, ale tak jak podkreślam – postępowanie trwa w związku z czym nie przesądza to o tym, czy inwestycja powstanie” – dodaje Hajduk. 

Mieszkańcy przeciwko, konserwator też

Mieszkańcy tego rejonu Katowic są przeciwni inwestycji, powodów jest kilka. 

Po pierwszej teren jest objęty ochroną Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, a inwestycja ma zaburzyć koncepcję starej zabudowy mieszkaniowej dzielnicy. Po drugie, obiekt ma się znajdować w sąsiedztwie domów jednorodzinnych, przy wąskiej ulicy. 

„Sądzimy, że realizacja inwestycji zaburza koncepcję starej zabudowy mieszkaniowej dzielnicy. Inwestor planuje budować myjnię w bezpośrednim sąsiedztwie jednorodzinnej, gęstej zabudowy mieszkaniowej, stanowczo za blisko na lokalizację działalności tego typu. Trudno nam sobie wyobrazić, w jaki sposób całodobowa, samoobsługowa myjnia samochodowa miałaby funkcjonować w zwartej zabudowie mieszkalnej. Obawiamy się narażenia na duży hałas, który będzie generować myjnia przez całą dobę. W trakcie wiatrów użyte detergenty do mycia pojazdów będą unosić się w kierunku ogrodu i zabudowań. Boimy się zniszczenia roślin ogrodowych, o które dbaliśmy przez całe nasze życie. Nieruchomość, której jesteśmy właścicielami utraci na wartości” – protestują Maria i Grzegorz Brożek, którzy mieliby sąsiadować z inwestycją. 

Inwestycja nie ma mieć też parkingu, mieszkańcy obawiają się blokowania wąskiej ulicy przez oczekujące na skorzystanie z myjni pojazdy. 

To jednak nie wszystko, kwestią trudną już obecnie jest hałas. 

„Nie chcemy nocą, ale i w ciągu dnia borykać się z hałasem, czy innymi uciążliwościami. Około 50 metrów do naszej posesji znajduje się myjnia automatyczna na stacji BP. Przy wschodnim i północnym wietrze zmagamy się z jej hałasem” – dodają mieszkańcy. 

Według Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach, inwestycja na Giszowcu nie jest dopuszczalna. 

„Planowana zabudowa wraz z zagospodarowaniem terenu zaburzają historyczny układ urbanistyczny i wygląd Giszowca, planowane obiekty są dysharmonijne w stosunku do historycznej zabudowy osiedla, pierwotnych założeń urbanistyczno- architektonicznych dla ww. osiedla, jak również kontynuacji wymogów konserwatorskich dla tego rodzaju osiedli” – wyjaśnia Łukasz Konarzewski, Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Katowicach. 

„Proponowana myjnia, stanowiłaby obcą, mocno eksponowaną strukturę (usytuowanie u zbiegu głównych ulic), która zasadniczo zmieniłaby wygląd osiedla i ekspozycję zabytkowej zabudowy. Planowana zabudowa myjni kontrastuje z kubaturą, formą, wielkością, spadkami dachu materiałem i wyglądem i nie nawiązuje do tradycyjnej zabudowy zabytkowego osiedla. Również proponowana do wprowadzenia funkcja myjni samochodowej nie jest zasadna pod względem konserwatorskim do wprowadzenia na przedmiotowym terenie usytuowanym wśród zabudowy mieszkaniowej z przydomową zielenią” – dodał konserwator. 

Reklama

4 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
28 − 19 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.