Reklama

Międzynarodowy Dzień Osób Głuchoniewidomych obchodzony jest 27 czerwca każdego roku. To święto ma na celu zwiększenie świadomości społecznej na temat codzienności i wyzwań, przed jakimi stają osoby z jednoczesną dysfunkcją wzroku i słuch, a także potencjału tychże osób. Jest to okazja do promowania równości, dostępności i pełnego uczestnictwa w społeczeństwie dla osób z tego typu ograniczeniami sensorycznymi.

Ludzie głuchoniewidomi to osoby, które jednocześnie doświadczają ubytku słuchu i wzroku. To dość rzadkie i wyjątkowe schorzenie, które wpływa na ich zdolność do komunikacji i interakcji z otoczeniem. Ograniczenia, z jakimi się na co dzień zmierzają te osoby, mogą wpływać na ich zdolność do poruszania się, odbierania informacji, komunikacji werbalnej i niewerbalnej oraz samodzielności.

Reklama

Osoby głuchoniewidome w celach komunikacyjnych często polegają na kombinacji różnych technik i narzędzi, takich jak np.: alfabet Lorma, alfabet Braille’a, język migowy, systemy taktylne (dotykowe) oraz urządzenia wspomagające słuch i wzrok. Dzięki tym środkom mogą lepiej porozumiewać się z innymi i mieć dostęp do informacji.

Warto podkreślić, że każda osoba głuchoniewidoma ma swoje indywidualne doświadczenia, potrzeby i umiejętności. Dlatego ważne jest zapewnienie im odpowiedniego wsparcia i rozwiązań, które umożliwią im pełne uczestnictwo w społeczeństwie.

Istnieją organizacje, które specjalizują się w pracy z osobami głuchoniewidomymi, oferując im wsparcie, szkolenia i usługi, które pomagają w radzeniu sobie z wyzwaniami, jakie stawia ta niepełnosprawność. Taką organizacją jest Fundacja Transgresja z Katowic. Realizuje ona różnego rodzaju przedsięwzięcia dla osób głuchoniewidomych. Zaprasza także do wolontariatu na ich rzecz.

W roku 2009 zostałam wolontariuszką na rzecz osób głuchoniewidomych. Mocno się zakorzeniłam w tym środowisku. Głuchoniewidomi to nie tylko ludzie potrzebujący wsparcia, ale też ludzie, którzy potrafią wiele dać drugiemu człowiekowi. Praca i kontakty z osobami głuchoniewidomymi to m.in. możliwość nauki alternatywnych metod komunikacji i ciekawa przygoda – to może być bardzo rozwojowe i satysfakcjonujące” – mówi Agnieszka Majnusz z Fundacji Transgresja.

Krzysztof Wostal – głuchoniewidomy działacz fundacji mówi, że wciąż jest wiele do zrobienia dla dostępności  dla głuchoniewidomych, która byłaby też dostępnością  dla innych. Urzędnicy nie chcą na przykład wyposażać przejść dla pieszych w moduł wibracyjny. 

„Kilka lat temu w Katowicach na wyposażenie jednego przejścia dla pieszych w informację o kolorze światła, zamontowaną w chodniku wydano 158 000 zł. Za taką kwotę można by w całym mieście wyposażyć wszystkie przejścia dla pieszych w modele wibracyjne, które służyłyby bezpieczeństwu nie tylko głuchoniewidomych” – mówi Wostal.

Fundacja Transgresja zaprasza osoby z jednoczesną niepełnosprawnością wzroku i słuchu (głuchoniewidome) oraz osoby zainteresowane wolontariatem do uczestnictwa w ciekawych aktywnościach i wydarzeniach, które prowadzi fundacja z Katowic. 

Osoby głuchoniewidome to:

1. Osoby całkowicie głuche i całkowicie niewidome 

2. Osoby głuche i słabowidzące 

3. Osoby niewidome i słabosłyszące 

4. Osoby słabowidzące i słabosłyszące.

Wydarzenia, które są planowane w najbliższym czasie to m.in: 

– warsztaty zielarsko – roślinne w naturze 

– warsztaty fotografii uważności w terenie

– warsztaty arteterapeutyczne

– szkolenia dla nowych wolontariuszy

– nauka alternatywnych metod komunikacji osób głuchoniewidomych

– motywujące spotkania z osobą głuchoniewidomą

– wsparcie dla otoczenia osób głuchoniewidomych poprzez wspólne, integracyjne spotkania 

Osoby zainteresowane uczestnictwem w jakiejkolwiek aktywności, bądź chęcią poznania środowiska osób głuchoniewidomych zapraszamy do kontaktu: 

https://www.facebook.com/fundacjatransgresja

https://transgresja.org.pl/kontakt/

agnieszka.majnusz@transgresja.org.pl

Wydarzenia organizowane są w ramach różnorakich projektu. Jednym z nich jest przedsięwzięcie pod nazwą: „Nie widzę, nie słyszę, lecz chcę działać!”, finansowany ze środków Fundacji PZU.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
21 + 9 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.