Budynek KTBS / fot. KAW
Reklama

Na jedno mieszkanie z KTBS-u było aż 75 zgłoszeń. Czynsz 820 zł. Coraz droższe kredyty i koszty najmu sprawiają, że oferta Katowickiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Właśnie padły rekordy wśród zgłoszonych wniosków na jedno mieszkanie.

KTBS szukał najemców na 4 zwalnianie mieszkanie przy ulicy Sławka.

Reklama

„Duże zainteresowanie tą okolicą jest już pewną tradycją w Katowickim TBS, gdyż wcześniejsze nabory na wynajem mieszkań na osiedlu cieszyły się wielką popularnością.  Liczba wnioskujących w ostatnim procesie przyjmowania deklaracji pobiła wszystkie wcześniejsze rekordy. Na jedno z mieszkań – dwupokojowy lokal o powierzchni ok. 48 m2 – wpłynęło aż 75 zgłoszeń. Spośród nich wylosowano jedną osobę, która zamieszka w budynku przy ul. Sławka. Osoba wylosowana przed zamieszkaniem musi wpłacić zwrotną kaucję i partycypację w wysokości ponad 64 tys. złotych oraz spełniać warunki dochodowe. Co ważne, po ewentualnym wyprowadzeniu się z mieszkania w przyszłości, TBS zwraca najemcy wpłacone na początku pieniądze” – informuje Katowicka Agencja Wydawnicza.

Czynsz za mieszkanie bez zaliczek na media, o które starało się tylu chętnych, to ok. 820 zł. Co ciekawe, na każde z 3 pozostałych, wolnych mieszkań zgłosiło się równie wielu chętnych, bo od 49 do 68 zainteresowanych osób.

„Od kilku lat odnotowujemy coraz większe zainteresowanie lokalami z zasobów KTBS. Rekordy na ul. Sławka stają się powoli normą. Z jednej strony bardzo nas to cieszy, a z drugiej pokazuje wielką potrzebę budowania mieszkań czynszowych w przystępnej kwocie najmu. W tej chwili na różnym stopniu realizacji jest 5 nowych inwestycji mieszkaniowych realizowanych przez KTBS, które po zakończeniu dadzą ok. 500 mieszkań” – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Większościowym właścicielem Katowickiego TBS jest Miasto Katowice, a głównym zadaniem spółki jest zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych poprzez budowanie społecznych mieszkań czynszowych na terenie gminy. Sposób wynajmu w budynkach TBS-u jest ściśle określony w ustawie, dlatego np. przyszły najemca musi spełniać wyznaczone przez ustawodawcę maksymalne progi dochodowe, a wysokość czynszu za lokal nie może być wyższa niż wyznaczone przez ustawodawcę widełki. Ideą funkcjonowania towarzystw jest oferowanie komfortowych mieszkań dla osób średniozamożnych, czyli takich, które zarabiają za dużo, by zamieszkać w lokalu komunalnym, ale jednocześnie nie mogą lub nie chcą ubiegać się o kredyt mieszkaniowy. Najemcy nie mogą także posiadać tytułu prawnego do innego mieszkania na terenie danego miasta.

Jak starać się o mieszkanie?

Chcąc wynająć mieszkanie w KTBS można pójść dwiema głównymi ścieżkami. Po pierwsze możliwe jest staranie się o mieszkania z rotacji z partycypacją w kosztach budowy – w przypadku zwalniania się takich lokali KTBS ogłasza na stronie internetowej nabór deklaracji przystąpienia do umowy partycypacji – zazwyczaj na jedno mieszkanie zgłasza się więcej chętnych. Z takim przypadkiem mieliśmy do czynienia ostatnio

Jest także możliwy wynajem ze wskazania Urzędu Miasta Katowice – dla ok. 60% wszystkich mieszkań z KTBS prawo wskazywania przyszłych najemców posiada katowicki magistrat – są to lokale bez partycypacji. W tym wariancie wynajem lokalu mieszkalnego odbywa się na podstawie wskazania do zamieszkania osoby, która złożyła wniosek w Wydziale Budynków i Dróg urzędu miasta. Umowa najmu zawierana jest po wniesieniu kosztów zwrotnej kaucji w wysokości 9 miesięcznego czynszu. Aby otrzymać propozycję najmu ze wskazania urzędu trzeba jednak poczekać w kolejce.

„Staramy się by nasi mieszkańcy byli zadowoleni z warunków zamieszkania oraz by mieli możliwość stabilnej sytuacji mieszkaniowej w tych trudnych czasach. Robimy także wszystko, by szybko, ale i rzetelnie realizować kolejne inwestycje mieszkaniowe, zwiększając dzięki temu ofertę lokalową spółki i miasta. W tej chwili pracujemy nad szeregiem nowych realizacji. Prace już trwają przy ul. Kossutha, czy Mariackiej, niebawem zostaną przekazane nabywcom mieszkania przy ul. Przyjaznej/Kwiatowej a w fazie projektowej mamy osiedla przy ul. Kosmicznej i Korfantego” – mówi Janusz Olesiński prezes Katowickiego TBS.

Katowickie TBS już dziś posiada w ofercie ponad 2400 mieszkań, do których dołączą nowe inwestycje, jak np. przy ul. Kossutha. Największe zasoby miejskiej spółki znajdują się na os. Witosa przy ul. Sławka i na Zawodziu – w kwartale pomiędzy ul. Bohaterów Monte Cassino i Saint Etienne. W tych dwóch miejscach KTBS zabudował spore obszary dzielnic zmieniając ich charakter społeczny i demograficzny. Inne budynki należące do spółki można znaleźć w Katowicach w okolicy ul. Krasińskiego, Dębowej, Pod Kasztanami czy Leopolda.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
7 + 28 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.