Kopalnia Wieczorek / fot. UM Katowice
Reklama

Miasto Katowice ogłosiło konkurs architektoniczny na stworzenie koncepcji drugiego etapu budowy Hub-u Gamingowo-Technologicznego. Inwestycja ta znajduje się w pobliżu zabytkowego Nikiszowca i jest realizowana etapami, a całkowity koszt jej budowy szacowany jest na ponad 600 mln złotych. Na terenie byłej KWK „Wieczorek” powstanie specjalistyczna infrastruktura służąca branżom e-sportu i IT.

Konkurs architektoniczny został ogłoszony 22 lutego tego roku w ramach drugiego etapu realizacji Hubu, którego celem jest stworzenie koncepcji dla nowego obiektu, usytuowanego na południowy wschód od zabytkowego budynku nadszybia. Projektowany obiekt będzie posiadał hale produkcyjne, których główną funkcją będą studia produkcyjne dla branży e-sportowej. Przestrzeń ta będzie zaprojektowana tak, aby umożliwiała wykorzystanie obiektu jako studiów telewizyjnych, hal produkcyjnych, magazynów lub laboratoriów. Ponadto, wewnątrz obiektu znajdzie się część techniczna z reżyserkami i pokojami do obsługi produkcji oraz część przeznaczona do obsługi gości i widowni.

Reklama

Obiekt będzie wyposażony w sale treningowe dla graczy, laboratoria IT oraz magazyny. Jednak główną przestrzenią ma być hala o powierzchni prawie 5 000 metrów kwadratowych, która będzie podzielona na mniejsze części, odpowiednio dostosowane do potrzeb. To samo założenie będzie stosowane do wszystkich pomieszczeń wewnątrz obiektu, tak aby umożliwić swobodne aranżowanie przestrzeni zgodnie z potrzebami.

Zespół sędziowski wybierze najlepsze prace spośród zgłoszeń wykonawców, a ich autorzy otrzymają nagrody pieniężne. Zwycięzca konkursu otrzyma również zlecenie na opracowanie projektu w ramach zamówienia z tzw. wolnej ręki. Wszystkie informacje i wytyczne dotyczące konkursu zostały opublikowane na stronie https://kisakatowice.ezamawiajacy.pl/.

Harmonogram konkursu:

17.03 – składanie wniosków o dopuszczenie do udziału w konkursie, 

27.06. – termin złożenia prac konkursowych,

9.08. – ogłoszenie wyników konkursu.

‚Powstanie Hubu gamingowo-technologicznego na terenie po KWK „Wieczorek” to projekt, który wytycza kierunek rozwoju Katowic na kolejne lata. Mamy doświadczenia związane z rewitalizacją terenów pokopalnianych – Strefa Kultury powstała właśnie na terenie dawnej kopalni, a jej budowa wpłynęła na rozwój i wizerunek miasta. Wierzę, że powstanie Hubu gamingowo-technologicznego przyciągnie nowych inwestorów i wpłynie na stworzenie nowych miejsc pracy” – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. „Hub o wartości ponad 600 mln zł realizowany jest etapami. To potężna inwestycja wymagająca przygotowania m.in. dokumentacji technicznej i finansowej. Ogłoszony konkurs pomoże w wyborze wykonawcy koncepcji architektonicznej dla terenów, na których pojawią się m.in. hale produkcyjne dla branży e-sportowej. Hub ma skupiać przedsiębiorców związanych z branżą e-sportu i gier komputerowych oraz firmy technologiczne działające w Katowicach, a także przyciągać kolejne podmioty. Dużą rolę może tu odgrywać zarówno infrastruktura Hubu, jak i międzynarodowa rozpoznawalność, którą przynoszą organizowane w Katowicach wydarzenia takie jak Intel Extreme Masters” – dodaje prezydent.

Kończą się prace projektowe pierwszego etapu Hubu, który obejmuje adaptację i rewitalizację istniejących już budynków w okolicy Szybu Pułaski. Wiosną tego roku zostanie ukończony projekt budowlany, a następnie projekt wykonawczy. Prace budowlane rozpoczną się w pierwszej połowie 2024 roku. Jednocześnie trwają prace związane z realizacją pozostałych pięciu etapów inwestycji.

„Na miejsce powstania Hubu wybrano unikatowy i zabytkowy zespół obiektów dawnej KWK „Wieczorek”, gdzie powstaną także nowe budynki. Zaadaptowaną przestrzeń wypełnią powierzchnie biurowe i coworkingowe, studia filmowe i e-sportowe, laboratoria, zaplecze infrastruktury IT, a także sale konferencyjne i pomieszczenia edukacyjne” – mówi Wojciech Maroszek, zastępca dyrektora ds. Hubu w spółce Katowickie Inwestycje S.A., będącej inwestorem zastępczym.

W trakcie trwania jest przetarg na wykonawcę, który dokona inwentaryzacji i oceny stanu technicznego pięciu budynków w rejonie szybu Poniatowski – szóstego etapu realizacji Hubu. Prace obejmują inwentaryzację architektoniczno-budowlaną i instalacyjną, a także ocenę stanu technicznego i ochrony przeciwpożarowej budynków. Celem tych działań jest określenie możliwości adaptacyjnych budynków, ich docelowego przeznaczenia i stworzenie dokumentacji projektowej umożliwiającej adaptację obiektów na nowe funkcje

„Planowane uruchomienie Hubu to II połowa 2026 roku. Ten projekt to jednak nie tylko mury i obiekty, ale przede wszystkim ekosystem technologiczny skupiający wiele podmiotów z różnych branż, generujący nowe projekty, wydarzenia i rozwiązania. Dlatego już teraz wykorzystujemy ten potencjał tkwiący w Katowicach. Informujemy o Hubie i bierzemy udział w różnych akcjach, m.in. Game Music Fest, interdyscyplinarnym festiwalu poświęconym tematyce muzyki w grach video. Intensywnie współpracujemy też z uczelniami wyższymi. Choć już teraz oferują kierunki studiów powiązane z gamingiem, to chcemy, by nauka i sektor biznesu jeszcze lepiej zrozumiały wzajemne potrzeby i mogły osiągnąć najlepszą efektywność w swoich działaniach” – wyjaśnia Wojciech Maroszek z Katowickich Inwestycji S.A.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
15 + 23 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.