foto: Materiały prasowe
Reklama

Katowice gonią Warszawę w rankingu „Elektromobilnych Miast”. Ranking przygotowało Polityka Inseight we współpracy z Fundacją Promocji Pojazdów Elektrycznych. Katowice otrzymały 71 punktów na 100. To o 2 mniej niż Warszawa, która zajęła pierwsze miejsce w rankingu. 

„Jako pierwsze polskie miasto spełniliśmy zobowiązania wynikające z ustawy o elektromobilności – mamy blisko 150 punktów ładowania samochodów elektrycznych i wciąż rozwijamy naszą infrastrukturę. Mamy najbardziej rozbudowaną sieć połączeń tramwajowych, inwestujemy w zakup elektrycznych autobusów i samochodów do wykonywania zadań publicznych. W mieście działa także car-sharing samochodów zasilanych prądem oraz sieć elektrycznych skuterów i hulajnóg” – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Reklama

Trzecie miejsce ex aequo w rankingu zajęły Łódź oraz Rzeszów – 55 punkty. „Stolica województwa śląskiego najlepiej poradziła sobie z infrastrukturą stacji ładowania. Z wynikiem 36,4 na 100 km kwadratowych zajęła pierwsze miejsce w tym mierniku, wyprzedzając drugą Warszawę o 13,2, a trzeci Rzeszów o 16,7 stacji. Bardzo dobrze wypadła także pod względem nowych samochodów elektrycznych (2. miejsce).”

W kategorii Transport zbiorowy, Katowice zajęły 4 miejsce razem z Bydgoszczą. Prym wiodła tutaj również Warszawa. W tym roku Katowice zabezpieczyły 118 mln zł na dofinansowanie do komunikacji miejskiej – pieniądze trafią do Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. 

Wysoko oceniono też działania Katowic w walce o czystsze powietrze. Miasto zajęło 4 miejsce, uzyskując 77 punktów. Najlepiej w tej kategorii wypadł Wrocław – uzyskał 90 punktów. 

Tylko w ubiegłym roku w Katowicach dofinansowano ze środków miasta wymianę 1120 „kopciuchów”, a dodatkowo 134 z programu „Czyste powietrze”. Jako jedno z niewielu miast w Polsce Katowice nie mają limitów na dotacje do wymiany kotłów węglowych. Każdy, kto złoży poprawny wniosek otrzyma dofinansowanie, które może sięgać nawet 10 000 zł. W roku 2020 na wymianę starych kotłów w mieście przeznaczono ponad 10 milionów złotych. W latach 2015-2020 dzięki miejskiemu programowi dofinansowano wymianę 4865 źródeł ciepła kosztem 42,1 mln zł” – wyliczają urzędnicy z Katowic. 

Reklama

1 Komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
15 + 17 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.