Koty w schronisku / fot. InfoKatowice.pl
Reklama

Schronisko dla zwierząt w Katowicach nie przyjmie kotów, bo nie ma miejsca. W dodatku ich projekt do Budżetu Obywatelskiego, który miał na celu powiększenie liczby miejsc dla zwierząt i polepszenie ich warunków bytowych został przez miasto odrzucony.

Powiatowy Lekarz Weterynarii wstrzymał przyjmowanie kotów do Miejskiego Schroniska dla Zwierząt w Katowicach. Tam po prostu nie ma miejsc. Obecnie znajduje się tam 120 kotów, sporo to są kocięta.

Reklama

Schronisko złożyło projekt do Budżetu Obywatelskiego, w którym chciało kontynuować modernizację pawilonu dla psów wraz z budową nowego obiektu dla zwierząt. Miasto negatywnie zweryfikowało projekt.

Urzędnicy wyliczyli, że w ostatnich latach Miejskie Schronisko dla Zwierząt było mocno wspierane przez budżet miasta, jeżeli chodzi o inwestycje i remonty. Schronisko przeszło termomodernizację i wymieniono źródła ciepła (ponad 1,7 mln zł), pojawiły się nowe atrakcje dla psów i kotów (ponad 151 tys. zł), modernizacja pawilonu dla psów (807 tys. zł), remont izolatki dla psów (ponad 210 tys. zł).

„Dzięki temu, aktualnie, stan techniczny obiektów schroniska należy uznać za należyty. W ostatnim czasie zaobserwowano spadek ilości zwierząt przebywających w schronisku: w roku 2019 było to nawet 180 zwierząt, w 2020 roku 110-150, a w 2021 ich liczba spadła do ok. 80-90. Biorąc pod uwagę poniesione w ostatnich latach nakłady, oraz aktualny stan schroniska, wydatkowanie kolejnych środków na remonty, stałoby w sprzeczności z zasadą celowości, gospodarności i racjonalności wydatkowania środków publicznych” – ocenili urzędnicy odpowiedzialni za weryfikację projektów do Budżetu Obywatelskiego.

W odpowiedzi schronisko opublikowało wpis na Facebooku wyrażając swoje niezadowolenie z negatywnej oceny wniosku.

„W uzasadnieniu podana jest nieprawdziwa liczba zwierząt !!!!! Ilość kotów w schronisku rośnie, tak bardzo, iż mamy właśnie zamknięte schronisko dla kotów ze względu na brak miejsc dla nich, brak możliwości zapewnienia im warunków do izolacji od chorób zakaźnych, brak miejsc na kwarantannie, brak miejsc dla kotów chorych… Na tzw. wybiegu koty walczą ze sobą, nie dopuszczają się do misek. Nie wiemy dlaczego krąży opinia że można wrzucać nieskończoną ilość kotów do jednej woliery. Dlatego siedzą czasem nawet po pięć w jednej klatce, w pomieszczeniach do tego nieprzystosowanych, na korytarzach. Taka decyzja UM zmusza nas do prośby, żeby każdego kota którego Państwo znajdziecie, nieważne czy zdrowego, porzuconego, potrąconego proszę zgłaszać bezpośrednio w Urzędzie Miejskim. Jeśli koty są dla wszystkich niewidzialne ( bo podobno ilość zwierząt w schronisku spadła do 80-90, a samych kotów w sierpniu było ok 150 !!!!!!) , nie zalicza się ich do zwierząt którym należy się opieka to proszę indywidualnych urzędników zmusić do opieki nad nimi. Chcemy poruszyć każdego, dla którego kot to także czujące i kochające zwierzę domowe. Na równi z psem warte walki o godne życie. Projekt w BO dotyczący nowego pawilonu dla kotów był dla nas niesamowicie ważny i odrzucenie go jest dla nas niezrozumiałe i ogromnie przykre” – czytamy w mediach społecznościowych schroniska.

W sprawie zapytaliśmy o komentarz miasto, które przesłało nam oświadczenie:

OŚWIADCZENIE DOT. MIEJSKIEGO SCHRONISKA DLA BEZDOMNYCH ZWIERZĄT W KATOWICACH

Szanowni Państwo,

na profilu Facebook Miejskiego Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Katowicach, którego prowadzenie zlecono firmie CIVITATIS, pojawił się wczoraj manipulacyjny i skrajnie nierzetelny wpis, który wywołał oburzenie internautów. Jednocześnie od wczoraj otrzymaliśmy w tej sprawie wiele głosów od mieszkańców. W związku z tym poniżej przekazujemy fakty.

  • We wpisie schroniska czytamy „Bardzo nam przykro powiadomić Państwa o odrzuceniu naszego projektu w tegorocznym BO miasta Katowice…” (wpis pochodzi z 6 września br. – a więc w pierwszym dniu, w którym była możliwość głosowania na projekty z budżetu obywatelskiego)

Urząd Miasta Katowice – na stronie bo.katowice.eu oraz katowice.eu 16 sierpnia (a więc 21 dni przed wpisem schroniska) – opublikował listę wniosków po weryfikacji merytorycznej (zweryfikowanych pozytywnie i negatywnie). W tym samym dniu wszyscy wnioskodawcy, których projekty zostały zweryfikowane negatywnie, otrzymali informację (mailowo bądź telefonicznie) o możliwości złożenia odwołania od wyniku oceny merytorycznej.

  • Z prawa odwołania skorzystało 21 wnioskodawców, a w prawie 40% przypadków Prezydent Miasta zgodził się z treścią odwołania i dopuścił wnioski do głosowania – biorąc pod uwagę np. nowe okoliczności czy też wyjaśnienie kwestii dyskusyjnych. Wnioskodawca projektu na rzecz schroniska z prawa odwołania nie skorzystał.
  • Pomimo odrzucenia wniosku schronisko na swojej stronie internetowej 24 sierpnia rozpoczęło promowanie wniosku. Tym samym zachęcano mieszkańców do głosowania – choć takiej możliwości nie było. Gdy głosowanie się rozpoczęło – schronisko spostrzegło, że nie można oddać głosu na wniosek. Tym samym stoimy na stanowisku, że schronisko usiłuje ukryć własną pomyłkę – polegającą na wprowadzeniu mieszkańców w błąd – poprzez zrzucenie winy na Miasto Katowice. Takie działania są skrajnie nieodpowiedzialne i naruszają dobry wizerunek partnerskiej współpracy Miasta Katowice z setkami organizacji z różnych branż.
  • W zakresie finansowania schroniska należy podkreślić, że Miasto Katowice w ostatnich latach przeznaczyło znaczące środki na utrzymanie schroniska oraz realizację inwestycji. W sytuacji, w której w niektórych miastach zamykane są schroniska dla zwierząt – to zlokalizowane w Katowicach z każdym rokiem poprawia swoją sytuację dzięki wsparciu miasta. Środki przeznaczone przez miasto Katowice na bieżące funkcjonowanie schroniska w latach 2015-2021 to łącznie ponad 9,3 mln złotych. Dodatkowo środki przeznaczone przez miasto Katowice na inwestycje w schronisku w latach 2015-2021 to między innymi:

– Wymiana źródła ciepła i termomodernizacja obiektów (1 765 699 zł);

– Nowe atrakcje dla psów i kotów ze schroniska (151 700 zł);

– Polepszenie warunków bytowych psów w schronisku (807 005 zł);

– Remont izolatki dla psów w schronisku (210 885 zł).

Aktualnie trwa realizacja zadania „Polepszenie warunków bytowych psów w katowickim schronisku dla bezdomnych zwierząt”

  • Aktualny stan techniczny katowickiego schroniska jest dobry – lepszy niż w wielu tego typu obiektach. W ostatnim czasie zaobserwowano spadek liczby zwierząt przebywających w schronisku: w roku 2019 było to nawet 180 zwierząt, w 2020 roku 110-150, a w 2021 ich liczba spadła do ok. 80-90.

 

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
30 + 22 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.