Od lewej: Wiceprezydenci Bogumił Sobula oraz Mariusz Skiba / fot. InfoKatowice.pl

Władze Katowic właśnie poinformowały, że termin wykonania dokumentacji projektowej dla tramwaju na południe wydłużono do dnia połowy października. O budowie tej linii tramwajowej mówi się od wielu lat i raczej prędko nie powstanie.

Już w poprzedniej kadencji władze miasta obiecywały budowę linii tramwajowej do Piotrowic i Ochojca. Trasa biegłaby od istniejącej pętli tramwajowej w Brynowie (obecnie przebudowywanej na węzeł przesiadkowy), po wschodniej stronie zabudowy Ochojca, następnie obok szpitala przy ul. Ziołowej i w sąsiedztwie zabudowy osiedla Odrodzenia w Piotrowicach. Linia kończyłaby się krańcówką w rejonie ul. Bażantów w Kostuchnie.

Mieszkańcy oraz radni dopytują o realne terminy wykonania tej inwestycji, jednak magistrat tłumaczy czemu to tyle trwa. Chodzi w dużej mierze o przedłużającą się procedurę uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach inwestycji (tzw. decyzji środowiskowej) w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach (RDOŚ).

Reklama

– W lutym 2019 r. w RDOŚ złożony został Raport z przeprowadzonej oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko uwzględniający zmianę planowanej trasy przebiegu linii tramwajowej. W marcu Regionalna Dyrekcja przedstawiła Raport do publicznej wiadomości (konsultacji społecznych), celem zapoznania się z jego treścią przez mieszkańców. Mieszkańcy mogli zgłaszać swoje pytania i uwagi do przedmiotowego dokumentu. W kwietniu RDOŚ przekazał Wykonawcy Raportu swoje uwagi do dokumentu oraz pytania mieszkańców, które wpłynęły w trakcie trwania konsultacji. W maju i czerwcu przekazano do RDOŚ odpowiedzi na pytania mieszkańców zebrane w trakcie prowadzonych konsultacji społecznych oraz odpowiedzi na pytania RDOŚ. Ze względu na obszerność zagadnienia w zakresie gospodarki wodno-ściekowej, emisji hałasu oraz analizę wpływu na osiągnięcie celów środowiskowych, dokumenty uzupełnione w tym zakresie złożono w RDOŚ w listopadzie. W grudniu 2019 r. RDOŚ wezwał do kolejnych uzupełnień Raportu. Poprawiona wersja raportu zostanie złożona do dnia 21 stycznia 2020 r. i będzie ponownie weryfikowana przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska – tłumaczy w swoim piśmie z początku stycznia br. wiceprezydent Bogumił Sobula.

Władze miasta wskazują, że przyjęcie „Raportu” bez uwag pozwoli na wydanie decyzji środowiskowej. Dopiero po uzyskaniu decyzji rozpoczną się prace projektowe związanie z przygotowaniem Projektu Budowlanego/Projektu Wykonawczego. W związku z tym jedyny znany termin, to data wykonania dokumentacji projektowej.

Termin ten wydłużono do 16 października bieżącego roku.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
25 − 8 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.