“Pod presją” uznane zostało na festiwalu de Otoño w Madrycie najlepszym spektaklem zagranicznym 2019 roku. Dzisiaj i jutro przedstawienie można zobaczyć na deskach Teatru Śląskiego z napisami w języku angielskim. Są jeszcze bilety.

“Pod presją” zostało uznane najlepszym spektaklem zagranicznym 2019 roku według hiszpańskich krytyków konkurując z tytułami z Francji, Belgii czy Brazylii. To wyróżnienie to efekt pokazów spektaklu na Festival de Otoño w Madrycie w listopadzie 2019.

To nie jedyne wyróżnienie dla najlepszego tytułu Teatru Śląskiego. Spektakl zdobył m.in.:

– nagrodę im. Konrada Swinarskiego dla najlepszego reżysera dla Mai Kleczewskiej,

– Grand Prix 11. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Boska Komedia”,

– Główną Nagrodę Aktorską dla Sandry Korzeniak na 11. Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym „Boska Komedia”,

– Złote Maski za spektakl roku oraz dla Mai Kleczewskiej i Sandry Korzeniak.

„Pod presją” inspirowane jest motywami ze scenariusza Johna Cassavetesa „A Woman Under the Influence”. To pierwsza w Teatrze Śląskim realizacja Mai Kleczewskiej, która do współpracy zaprosiła Sandrę Korzeniak (rola Mabel). Reżyserka i aktorka są m.in. laureatkami Paszportów POLITYKI. W 2017 roku Kleczewska otrzymała jedną z najbardziej prestiżowych nagród teatralnych w Europie: Srebrnego Lwa za innowację w teatrze, przyznanego reżyserce podczas Teatralnego Biennale w Wenecji.

Celem „Pod presją” jest zrealizowanie filmu w teatrze na oczach widza. Publiczność bierze udział w równoległych procesach. Przygląda się aktorom w żywym planie, obserwuje powstawanie filmu i jednocześnie ogląda film.

„Pod presją” jest o braku zaufania. Zaufanie to system umów, które pozwalają na realizowanie wielkich wspólnych projektów. Konsekwencją braku zaufania są wzajemne oskarżenia, poczucie bycia oszukanym i nietolerancja.

„Pod presją” zadaje pytanie o akceptowalne społecznie normy.
Kiedy poza nie wykraczamy?
Kto o tym decyduje?
Kim jest człowiek normalny i jak jest postrzegany?
Zwykły, przeciętny, typowy, średni, masowy, powszechny, standardowy, poprawny, ogólny, optymalny, regularny, naturalny?
Kim w społeczeństwie jest kobieta i jakie wobec niej stawia się normy i wymagania?

Norma jest wzorcem, według którego normalność się stwierdza lub ocenia. Odstąpienie od normy wyklucza, stygmatyzuje. Ludzie niespełniający oczekiwań otoczenia stają się czarnuchami świata.

Dzisiaj o godz. 19.00 i jutro o godz. 17.00 spektakl grany jest z napisami po angielsku, by pokazać tytuł tym, którzy goszczą w mieście lub mieszkają i posługują się językiem angielskim. Są jeszcze bilety.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
4 + 12 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.