Muzeum Historii Katowice / fot. InfoKatowice.pl

Miejski radny chce, by władze miasta przeprowadziły konkurs na stanowisko dyrektora Muzeum Historii Katowic. Jednocześnie sugeruje, by obecnemu szefowi placówki nie przedłużać automatycznie kadencji, która upłynie w lutym przyszłego roku.

Interpelację w tej sprawie złożył radny miejski Dawid Durał. Wskazał, że w 2013 roku ówczesny prezydent Piotr Uszok powołał obecnego dyrektora Muzeum Historii Katowic – Jacka Siebla – na kadencję od dnia 1 marca 2013 roku do dnia 29 lutego 2020 roku, tj. na okres 7 lat. Kadencja właśnie upływa, a radny proponuje, by na szefa placówki przeprowadzić konkurs.

– Proponuję przeprowadzenie konkursu na stanowisko dyrektora Muzeum Historii Katowic w związku z upływającą kadencją obecnego dyrektora tej instytucji. Zwracam uwagę, że przeprowadzanie konkursów na stanowiska dyrektorów instytucji miejskich i podległych miastu jest zasadne, bardziej przejrzyste i transparentne – napisał radny Durał w swojej interpelacji.

Jednocześnie radny wprost napisał, że odradza przedłużenie powołania obecnemu dyrektorowi Muzeum Historii Katowic poza konkursem. Ma się to wiązać z wieloma wątpliwościami co do działalności tej instytucji oraz działaniami (w ocenienie radnego Durała co najmniej niewłaściwymi) obecnego dyrektora tej placówki.

– Wynikają one m.in. z doniesień medialnych, a także – w mojej ocenie – niewłaściwego traktowania pracowników podczas trwającego w 2018 roku sporu zbiorowego oraz wielu innych zaniedbań, niejasności i działań, które sygnalizowali m.in. radni Rady Miasta Katowice w obecnej i poprzedniej kadencji – wskazał radny i jednocześnie przytoczył 37 wybranych interpelacji i zapytań radnych miejskich, dotyczących miejskiego muzeum.

Chodziło m.in. o: brak jasnego uzasadnienia przyznanych dyrektorowi nagród w wysokości prawie 20 000 złotych, braku przystosowania budynku Muzeum Historii Katowic do potrzeb osób niepełnosprawnych, sporu zbiorowego pracowników muzeum z dyrektorem, publikacji i planów wydawniczych muzeum, struktury zatrudnienia w placówce, przetargów i zapytań ofertowych, rezygnacji z zadań remontowych w muzeum, digitalizacji zbiorów muzeum, zagrzybienia oddziału muzeum na Nikiszowcu.

Do sprawy nie odniosły się jeszcze władze Katowic.

5 KOMENTARZE

  1. uciszył pracowników, to mu przedłużą 😉 na nic interpelacje itd., nawet jeśli pokażą, że było mega dużo nieprawidłowości = jeśli człowiek jest od Krupy, to Krupa nie da go ruszyć

  2. A kiedy ogłoszony zostanie konkurs na dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej w Katowicach? Kadencja p. Fałat kończy się z końcem grudnia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
5 − 2 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.