Radna miejska Patrycja Grolik (KO) w grudniowej interpelacji wskazała, że budynek główny Muzeum Historii Katowic w centrum miasta przy ul. ks. Józefa Szafranka 9 jest całkowicie niedostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Odpowiedź miasta w tym temacie jest mocno wymijająca, ale jednocześnie wiceprezydent pochwaliła się licznymi nagrodami, które otrzymały Katowice. Niestety sytuacji MHK to nie zmienia.

Chodzi o zabytkową kamienicę, w której ulokowana jest miejska placówka muzealna. Nie ma tam windy ani schodołazu, co znacząco utrudnia dostanie się na sale osobom niepełnosprawnym ruchowo. Interpelację w tej sprawie w grudniu ubiegłego roku wystosowała do prezydenta miasta radna Patrycja Grolik (pisaliśmy o tym tutaj).

Radna pisała m.in. o tym, że „niesatysfakcjonująca jest propozycja, by osoby na wózkach wnosić, gdyż byłoby to niebezpieczne dla wnoszonych, jak i wnoszących”.  Poprosiła prezydent Marcina Krupę o zajęcie się tą sprawą, zwłaszcza, że we wrześniu br. otwarto nową część wystawy stałej o historii miasta. W pełni multimedialna wystawa, współfinansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, znajduje się na trzecim piętrze, a jest niedostępna dla osób z niepełnosprawnościami.

W dniu 23 stycznia pisemne stanowisko w tej sprawie zajęła wiceprezydent miasta Marzena Szuba. Niestety odpowiedź nie zawiera konkretów i nie wróży zmian w najbliższym czasie jeśli chodzi o dostępność wystaw w muzeum. W piśmie wiceprezydent znalazł się zapis, że „mając na uwadze potrzeby dostosowania MHK do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz fakt, iż budynek Muzeum Historii Katowic przy ul. Szafranka 9 wpisany jest do Rejestru Zabytków Nieruchomych Województwa Śląskiego (Decyzja A/488/2017 z dn. 13.06.2017r.), czyni się starania o przystosowanie budynku dla osób niepełnosprawnych”.

Jednocześnie w piśmie wiceprezydent Szuby najwięcej miejsca poświecono przyznanym miastu nagrodom.

– Miasto Katowice przykłada niezwykle istotną wagę do zapewnienia szeroko rozumianej dostępności dla osób niepełnosprawnych, o czym świadczą uzyskane w ostatnich latach liczne wyróżnienia, np.: przyznanie w 2017 roku nagrody Grand Prix „Lider Dostępności” przez Prezydenta RP dla Katowic za dostępność dla osób niepełnosprawnych, otrzymywane corocznie nagrody w Konkursie „LODOŁAMACZE”, a w 2017 w kategorii Przyjazna Przestrzeń Miastu Katowice za przystosowanie projektowania uniwersalnego oraz najlepszych rozwiązań urbanistycznych i architektonicznych w zakresie dostosowania budynków i przestrzeni do potrzeb osób z niepełnosprawnością oraz otrzymanie w 2018 roku wyróżnienia na najlepsze praktyki jednostek samorządu terytorialnego w zakresie polityki na rzecz osób niepełnosprawnych w IX edycji konkursu „Samorząd równych szans 2017” organizowanego przez Fundację Instytut Rozwoju Regionalnego – wylicza Marzena Szuba.

3 KOMENTARZE

  1. Albo się jest w Europie, albo udaje się, że jest-w Katowicach za wiele jest na niby, niby jest ale nie jest.
    Pamiętajmy, że schody to nie tylko bariera dla osób niepełnosprawnych, ale także starszych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
7 + 2 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.