Krzysztof Wostal / foto: Agnieszka Majnusz

W Katowicach w okręgu nr 3 na miejscu 5 z ramienia Śląskiej Partii Regionalnej mamy wyjątkowego kandydata na radnego. Jest nim Krzysztof Wostal – osoba głuchoniewidoma. Czy człowiek niepełnosprawny powinien zasiadać w Radzie Miasta Katowice? W tym artykule pokażemy Wam trochę inne spojrzenie na problem niepełnosprawności w kontekście władzy samorządowej i zarządzania miastem.

Czy Krzysztof Wostal rzeczywiście jest niepełnosprawny?

Krzysztof Wostal od wielu lat jest zupełnie niewidomy. Nie widzi nawet promieni światła, zarysów osób i przedmiotów. Skończył jednak szkołę, studia pedagogiczne. Założył firmę specjalizującą się w dostosowywaniu stron internetowych do potrzeb osób z niepełnosprawnością oraz szkoleniami i audytami usług, które powinny być dostępne również dla osób niepełnosprawnych. Pracuje w Stowarzyszeniu Bona Fides audytując dostępność śląskich gmin i powiatów dla osób z niepełnosprawnościami i kilka godzin tygodniowo jest nauczycielem wspomagającym dla dzieci tracących wzrok.

W pewnym momencie swojego życia, kiedy Krzysztof już zupełnie nic nie widział, zachorował i z dnia na dzień stracił kolejne zmysły: węch, słuch, smak. Smak i węch po jakimś czasie wróciły, ale słuchu nie odzyskał nigdy. Po jakimś czasie załamania pozwolił się przekonać, by skorzystać z aparatów słuchowych. Okazało się wówczas, że uszkodzenie słuchu jest bardzo poważne, ale po długich zmaganiach udało się odzyskać rozpoznawanie mowy, ale tylko w jednym uchu i tylko przy wykorzystaniu pętli indukcyjnej. Aby porozumieć się z Krzysztofem należy mówić do mikrofonu skonfigurowanego z jego aparatem lub w bardzo bliskiej odległości głośno mówić do niego ze strony ucha słyszącego.
Znam osobiście Krzysztofa – pracuję z nim. Zadziwia mnie jak codziennie pokonuje „miejską dżunglę” docierając do pracy na ul. Warszawskiej w Katowicach, a potem komunikuje się z zespołem i skupia się na swoich obowiązkach. Po efektach pracy widać, że skupia się skutecznie.

Reklama

Przyznam Wam, że zwykle jak mijam na ulicy żebraków z ciemnymi okularami, ukradkiem spoglądam, czy rzeczywiście są niewidome, czy tylko zakładają okulary, by wzbudzić litość i zwiększyć skuteczność zbierania środków.

W swojej książce „Życie w zachwycie” Krzysztof opisując historię swojego życia powiedział, że kiedyś ktoś zarzucił mu, że zarabia na swojej niepełnosprawności. Rzeczywiście – prowadząc szkolenia z zasad obsługi osób niewidomych w pewnym sensie zarabia na swojej niepełnosprawności. Możecie też pomyśleć, że kandyduje do rady miasta, aby wziąć ludzi na litość – na ślepego i głuchego, ktoś może z łaską zagłosuje. Po przemyśleniu tego zarzutu, który najpierw Krzysztofa bardzo zabolał, powiedział coś, co zmieniło mój sposób postrzegania niepełnosprawności:

„Każdy człowiek jest wyjątkowy: ma talenty i jakieś defekty. Każdy człowiek ma wyzwania i każdy doświadcza sukcesów i porażek. To jak spojrzymy na swoje defekty, zależy tylko od nas. Może warto spojrzeć na nasze defekty i zmagania jak na szansę, którą dał nam Bóg. To, że jestem osobą głuchoniewidomą nie musi być porażką, ale siłą mojego życia. Dzięki temu doświadczeniu mam wiedzę, którą mogę wykorzystać dla dobra innych. Mogę pomagać osobom niewidomym i głuchym, bo lepiej rozumiem ich trudności i przeszedłem drogą wyzwań, które one przechodzą. Mogę pracować dla ludzi pełnosprawnych, ucząc ich jak należy dostosować swój przekaz do ludzi z niepełnosprawnością.”

Słucham…

Krzysztof pokazał mi, że mogę spojrzeć na osobę niepełnosprawną jak na kogoś od kogo mogę się czegoś nauczyć, a nie jak na osobę, której z poczuciem wyższości mam pomagać. Może właśnie w tym kluczu dobrze, by Krzysztof dostał się do Rady Miasta Katowice.
Na plakatach promujących kandydatów na radnych widzimy osoby przystojne, dobrze ubrane, pewne siebie, uśmiechnięte. Tak daleko im od ludzi i ich problemów.
Komunikując się z Krzysztofem trzeba pokonać wiele barier: mail odczytywany jest za pośrednictwem urządzenia odczytującego tekst, mówić trzeba do mikrofonu – wyraźnie i wolno. Mam jednak doświadczenie, że każdy kontakt z nim jest skupiony na słuchaniu i zrozumieniu się. To bardzo dobra cecha radnego. Jestem przekonana, że spotkania mieszkańców z nim, będą zawsze bardzo efektywne.

Czy człowiek niepełnosprawny może zarządzać miastem?

Krzysztof jest zatrudniony w projekcie „Śląskie bez barier”, w ramach którego na zlecenie Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej monitoruje dostępność usług świadczonych przez samorządy: edukacji, pomocy społecznej, kultury itp., ale też dostępność przestrzeni publicznej. Miasto Katowice zostało zaproszone do tego projektu. Zyskało szansę na bezpłatny zewnętrzny audyt usług zakończony raportem i doradztwo w zakresie zwiększenia dostępności dla osób niepełnosprawnych, odmówiło jednak audytu.

Guzy, które Krzysztof łapie przedzierając się codziennie przez miejską dżunglę pokazują, że wciąż jest tu jeszcze bardzo wiele do zrobienia, by przestrzeń miejska była przyjazna. Skrzyżowanie linii tramwajowych na katowickim rynku jest niebezpieczne nawet dla osób widzących, złe faktury na chodnikach, słupki utrudniające dojście nawet do przejścia dla pieszych, źle zaparkowane samochody, źle ustawione znaki drogowe – to prawdziwa zmora Katowic, która nie przystoi miastu wojewódzkiemu o renomie europejskiej.

Udostępnianie przestrzeni i usług świadczonych przez samorządy dla osób starszych, niepełnosprawnych, ale też matek z dziećmi w wózkach, czy osób chwilowo osłabionych – to priorytet Krzysztofa. Warto, by w Radzie Miasta Katowice obecne było również takie spojrzenie.

Obecność Krzysztofa w Radzie będzie wymagało zwiększenia kultury obrad. Konieczne będzie korzystanie z pętli indukcyjnej i zaniechanie kłótni, bo aby Krzysztof Słyszał w jednym momencie będzie mogła mówić tylko jedna osoba. Może taka kultura i otwartość na słuchanie, przydałaby się całej Radzie Miasta Katowice?

3 KOMENTARZE

  1. Tekst jak najbardziej pozytywny, więc czemu taki… koszmarny tytuł, pani Anno? Ani on prowokacyjny, ani pomagający. Proszę o zmianę. Gdyby choć dodać znak zapytania na końcu…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
27 + 25 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.