Centrum Katowic / fot. InfoKatowice.pl
Reklama

W Katowicach zbierają podpisy pod petycją do rządu. „Smog stop” to rządowy program, który ma wspierać w walce ze smogiem miasto do 100 tys. mieszkańców. Z oczywistego względu nie zakwalifikowały się do niego m.in. Katowice, ale także Rybnik i Zabrze, które też są wysoko na liście najbardziej zanieczyszczonych miast, którą sporządziła Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).

„Smog stop” obejmie 22 z 33 najbardziej zanieczyszczonych polskich gmin, w których mieszka około 770 tys. osób. Ma być realizowany w latach 2018-2027 i będzie się skupiał na termomodernizacji budynków. Ma kosztować około 750 mln zł.

Reklama

– Ruszamy z programem termomodernizacji. Programem, która ma na celu zmniejszenie zanieczyszczeń, a jednocześnie zwiększenie możliwości ocieplania domów przez wszystkich naszych obywateli – mówił premier Mateusz Morawiecki. Na programie mają skorzystać osoby mniej zamożne, które o ocieplaniu budynku mogły tylko pomarzyć.

Takie miasta jak Katowice, Rybnik, czy Zabrze z programu przez swoją wielkość zostały wykluczone. Już niemal 300 osób podpisało się pod petycją w sprawie rozszerzenia rządowego programu na wszystkie 33 zanieczyszczone polskie gminy – w tym Katowice. Petycję przygotował Patryk Białas z Katowickiego Alarmu Smogowego.

– Walka ze smogiem to wyzwanie nie do udźwignięcia przez domowe budżety. Dlatego apelujemy o objęcie Katowic oraz wszystkich 33 najbardziej zanieczyszczonych polskich miast rządowym programem termomodernizacji. Tylko działania kompleksowe dają szansę na poprawę jakości powietrza, a tym samym ograniczenie zagrożeń zdrowotnych dla polskiego społeczeństwa – czytamy w petycji, pod którą można się podpisać tutaj.

Prezydent Katowic na swoim Facebookowym profilu podkreślił, że skierowano pismo do premiera w sprawie smogu.

– Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, jak pilną kwestią jest walka ze smogiem i z niską emisją, która w głównej mierze odpowiada za zły stan naszego powietrza. Potrzeba jednak rozwiązań ustawowych, a także dodatkowych środków, które pozwolą samorządom skuteczniej walczyć o zdrowie naszych mieszkańców. Dlatego na spotkaniu prezydentów miast podregionu katowickiego Metropolii GZM, które odbyło się 16 lutego, podjęliśmy decyzję o zwróceniu się z pismem do premiera Mateusza Morawieckiego o intensyfikację prac w tym zakresie a także przyjęcie ramowych harmonogramów działań. Dzisiaj pismo zostało wysłane – napisał Marcin Krupa.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
21 − 1 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.