Reklama

Opozycja rozlicza prezydenta Katowic – ma nawet specjalną świnkę. Dzisiaj przed siedzibą Katowice Miasto Ogrodów odbyła się konferencja prasowa, a jej głównym tematem były zastrzeżenia do tej instytucji. Po serii materiałów w InfoKatowice.pl PO i Nowoczesna mówią dość i apelują do prezydenta Katowic o interwencję i lepszy nadzór nad instytucją kierowaną przez dyrektora Piotra Zaczkowskiego. W trakcie wydarzenia Jarosław Makowski (PO) zaprezentował świnkę skarbonkę i tym samym oficjalnie rozpoczął akcję „Rozliczamy Krupę”.

– Świnka skarbonka zazwyczaj jest symbolem oszczędności, racjonalności w wydatkowaniu – mówi Jarosław Makowski. – Od dłuższego czasu widzimy, że w jednej z instytucji, która podlega Urzędowi Miasta mianowicie Katowice Miasto Ogrodów, stosunek do publicznych pieniędzy mówiąc delikatnie jest dość frywolny żeby nie powiedzieć lekkomyślny –  dodał. Wtórowała mu katowicka radna Barbara Wnęk.

Reklama

– Nasze obawy, wątpliwości często budzi kwestia wydatkowania środków publicznych z budżetu miasta na instytucję kultury Miasto Ogrodów – mówiła Barbara Wnęk i przypomniała, że budżet jednostki to ponad 20 mln zł. Wnęk wyliczała wszystkie budzące wątpliwości wydatki na przestrzeni ostatnich lat. Chodziło m.in. o to, że KMO wydało w latach 2015-2016 na 30,5 dni szkoleń i coachingów w jednej firmie (Bogdan Szczesiak Studio PR) ponad 416 tys. zł. Również Katowice Miasto Ogrodów zleciło przygotowanie tzw. strategii muzycznej dla miasta. Zamówienie z wolnej ręki kosztowało 60 tys. euro i trafiło w ręce brytyjskiej firmy. Dokument nie rzucał na kolana, ale ostatecznie wobec dyrektora orzeczono naruszenie dyscypliny finansów publicznych. Ostatnią kontrowersyjną kwestią jest strona Katowicemusic.com, która kosztowała ponad 32 tys. zł – w tym ponad 13 tys. zapłacono jednej firmie za programowanie strony, a drugiej ponad 12 tys. zł za grafikę.

– Taki głupi przykład. Strona została wykonana za 30 tysięcy, a uzyskaliśmy informację, że można to zrobić za 4 – mówił Dawid Durał (.N) z Rady Jednostki Pomocniczej nr 5 (Brynów część wschodnia, osiedle Zgrzebnioka). Ja jako radny jednostki pomocniczej nie mogę się doprosić o 2 tys. zł na zorganizowanie zajęć z „godki śląskiej” dla dzieciaków. Miasto odpisuje, że nie ma takich pieniędzy w budżecie – dodał.

Zapytaliśmy o kwestię gospodarności w wydawaniu publicznych pieniędzy w Katowice Miasto Ogrodów, ale odpowiedzi nie uzyskaliśmy. Wcześniej byliśmy w KMO też osobiście, ale również nie było nam dane uzyskać żadnej wypowiedzi.

Świnka w grze

Świnka skarbonka / fot. InfoKatowice.pl

Na pierwszy plan szybko wysunęła się świnka skarbonka.

– Patrząc jak pieniądze są wydawane w instytucji Katowice Miasto Ogrodów panu dyrektorowi takiej skarbonki był nie powierzył, a co dopiero budżet, który ma ponad 20 mln zł – powiedział Jarosław Makowski.

To był debiut świnki, ale będzie służyła do rozliczania prezydenta Katowic z jego dokonań.

– Pod koniec kadencji spróbujemy wyliczyć, w jaki sposób publiczne pieniądze, naszym zdaniem, były wydawane właśnie lekką ręką – dodał Makowski.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
27 + 29 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.