Sesja Rady Miasta / fot. Erdem Yildiz

Głosowanie, które podzieliło katowickich radnych. Poszło o skargę na Katowice Miasto Ogrodów. Radni miejscy chyba już dawno nie byli tak podzieleni, chociaż arytmetyczna większość zrobiła swoje i de facto odrzuciła skargę Stowarzyszenia Bona Fides na działalność Katowice Miasto Ogrodów. Chodzi o kwestię strony Katowicemusic.com, która kosztowała ponad 32 tys. zł (w tym 7 tys. zł tłumaczenie tekstów). Zdaniem Stowarzyszenia Bona Fides strona została wykonana bardzo drogo, w dodatku została zaniedbana ponieważ nie była aktualizowana. 

Sprawą strony zainteresowali się katowiccy radni, po skardze Bona Fides. Kwestią strony zajęła się Komisja Rewizyjna Rady Miasta Katowice.

– Orientowałam się wśród kilku firm, które takie strony wykonują. Jedna firma, która na rynku istnieje od 2000 roku powiedziała, że samo wykonanie takiej strony, wraz z tłumaczeniem, to mogłoby wyjść około 3,5 tys. zł – powiedziała Barbara Wnęk katowicka radna PO, w trakcie posiedzenia Komisji Rewizyjnej.

Reklama

Ostatecznie radni w trakcie komisji głosami Forum Samorządowego (Maciej Biskupski, Damian Stępień, Dariusz Łyczko i Adam Skowron) uznali, że Rada Miasta ma nie być właściwym organem, do którego miała zostać skierowana skarga – uznając ja tym samym za bezzasadną. Za uznaniem skargi byli radni Barbara Wnęk (PO), Jacek Piwowarczuk (PiS) i Patrycja Grolik (PiS).

Głosowanie na sesji

Taki też wniosek przewodniczący Komisji Rewizyjnej przedstawił katowickim radnym na sesji. W trakcie głosowania, okazało się, że radni nie byli jednomyślni. 13 radnych było za uznaniem, że Rada Miasta nie jest właściwym organem do rozpatrzenia skargi – głównie chodzi o rajców z Forum Samorządowego i PiS. 9 osób było przeciw tutaj głównie PO, RAŚ i też dwójka radnych PiS – Jacek Piwowarczuk i Patrycja Grolik. Dwójka radnych się wstrzymała – niezrzeszona Małgorzata Smoleń i Tomasz Maśnica (PO), natomiast trójka radnych nie oddała głosu – Józef Zawadzki (FS), Bartosz Wydra (PiS) i Krystyna Panek (PiS).

Ciekawą rzecz powiedział jeszcze przed głosowaniem przewodniczący Komisji Rewizyjnej Dariusz Łyczko z Forum Samorządowego. Łyczko podkreślił, że będzie doraźna kontrola wydatków na stronę Katowicemusic.com, a sama skarga Bona Fides trafi do dyrektora Katowice Miasto Ogrodów (potraktowano ją jako skargę na pracownika, a nie na instytucję).

Biegły na ratunek KMO

Przewodniczący Komisji Rewizyjnej, która wielokrotnie stawiała logikę na głowie, jeszcze na sesji podzielił się informacją, która miała zdaje się oczyszczać z podniesionych zarzutów Katowice Miasto Ogrodów.

– Pewnie będziemy mieli do czynienia z różnymi opiniami, które się będą ścierały. Ja już wiem dzisiaj, że jest opinia biegłego, który stwierdził, że koszty jakie zostały poniesione na niniejszą stronę mieszczą się w dolnej drabince kosztów jakie można byłoby przeznaczyć na tę stronę  – powiedział Dariusz Łyczko.

W między czasie InfoKatowice.pl dowiedziało się, że dwie umowy, które podpisało Katowice Miasto Ogrodów na wykonanie strony mają bardzo niespotykany charakter – mianowicie KMO podzieliło wykonanie witryny na dwie części – czyli prace programistyczne i grafikę. Za obie słono zapłacono.

Pierwsza umowa z firmą Deploy z Krakowa na ponad 13 tys. zł dotyczyła tylko prac programistycznych strony postawionej na darmowej platformie WordPress. Druga umowa na ponad 12 tys. zł dotyczyła grafiki, tą miała wykonać katowicka firma Studio Moty. Co ciekawe nie udało nam się znaleźć strony internetowej tej firm w sieci.

– Zakres prac firmy Michał Smoliński Deploy obejmował zaprogramowanie strony i prace programistyczne obejmujące różne platformy (stacjonarne, mobilne). Firma Studio Moty była odpowiedzialna za prace graficzne, czyli wykonanie projektu graficznego obejmujące różne platformy (stacjonarne, mobilne) oraz stworzenie najbardziej optymalnego schematu funkcjonalnego dla użytkowników strony. Projekt graficzny został wykonany zgodnie z wytycznymi programistycznymi oraz identyfikacją wizualną Miasta Ogrodów oraz Miasta Muzyki UNESCO – poinformował nas Łukasz Kałębasiak, rzecznik KMO.

Katowicka radna rozniosła Katowice Miasta Ogrodów. Szastanie publicznymi pieniędzmi kompletnie poza kontrolą?

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
29 + 7 =


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.