Reklama

Mieszkańcy Katowic chcą zmienić ulicę 9 maja…na ulicę 9 maja. Nieformalna Grupa Burowiec – Inicjatywa Mieszkańców chciała pomóc urzędnikom w związku z dekomunizacją ulic w Katowicach. Ulicę z komunistyczną datą 9 maja, chcieli zmienić na ulicę 9 maja, ale odnoszącą się do wydarzenia nie mającego związku z komunizmem.

W życie weszła ustawa z dnia 1 kwietnia 2016 r. „o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej”. To właśnie ona wymusza zmianę nazw ulic, pomników i innych obiektów użyteczności publicznej, które mają jakikolwiek związek z ustrojem totalitarnym.

Reklama

W Dąbrówce Małej znajduje się ulica 9 maja, której nazwa musi zostać zmieniona. Bo odnosi się do „Dnia Zwycięstwa 1945 roku”.

„Obecnie nazwa ulicy 9 Maja w Katowicach upamiętnia wydarzenie z 9 maja 1945 roku, określane w czasach Polski Ludowej mianem „Dnia Zwycięstwa”. W związku z tym, działając w zgodzie z ww. ustawą, samorząd miasta Katowice jest zobligowany do zmiany nazwy wzmiankowanej ulicy. Jednakże członkowie naszej inicjatywy proponują, by rozważyć możliwość przygotowania uchwały Rady Miasta Katowice, w której pozostawia się nazwę ulicy, jednak jej nazwa upamiętniałaby wydarzenia z 9 maja 1921 roku” – przekonywała Małgorzata Norek z Burowiec – Inicjatywa Mieszkańców.

Argumentów dla daty 9 maja akurat w Dąbrówce Małej nie trzeba szukać, bo ta jest ciągle wyryta w świadomości mieszkańców. W końcu nie była bez znaczenia.

„9 maja 1921 roku w Dąbrówce Małej zakończyły się, trwające od 6 maja 1921 roku, rokowania pomiędzy powstańcami śląskimi z Wojciechem Korfantym na czele a przedstawicielami Międzysojuszniczej Komisji Rządzącej i Plebiscytowej dla Górnego Śląska. Został wtedy ustalony wstępny układ rozejmowy w sprawie zawieszenia działań zbrojnych podczas trwającego III powstania śląskiego. Wówczas miejscowość Dąbrówka Mała stała się na kilka dni miejscem, które było centrum działań dyplomacji powstańczej. Wynegocjowane porozumienie dawało szansę na zakończenie trwających walk. Chociaż ostatecznie porozumienia nie przyjęto, wydarzenie to było jednym z najważniejszych podczas powstania” – argumentowała Norek.

Pozostawienie nazwy ulicy ma jeszcze jeden walor. Mieszkańcy nie mieliby problemu ze zmianą dokumentów. W końcu nazwa zostałaby ta sama, natomiast wydarzenie, które upamiętnia, byłoby zupełnie inne.

W odpowiedzi, której udzielił wiceprezydent Katowic Bogumił Sobula, Norek dowiedziała się, że jako samotna mieszkanka nie może składać wniosku nazewniczego. Ten zgodnie z uchwałą Rady Miasta Katowice przysługuje tylko grupie co najmniej 15 mieszkańcom, instytucjom, organizacjom, stowarzyszeniom i związkom wyznaniowym.

Burowiec – Inicjatywa Mieszkańców to nieformalna grupa, ale już udało im się zebrać wymagane podpisy i odpowiedni wniosek złożono do magistratu.

Reklama

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
10 − 10 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.