Konferencja w Urzędzie Marszałkowskim / fot. Slaskie.pl
Reklama

Prawie 7 mln zł na szkolenia pracowników z  Ukrainy. „Chcemy dofinansować pracodawców, którzy wspierają pracowników z Ukrainy”. W gmachu Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach władze regionu przedstawiały założenia nowej formy pomocy dla uchodźców, na której mają skorzystać też rodzimi pracodawcy. W sumie chodzi prawie o 6,8 mln zł.

„Rosyjska agresja w Ukrainie sprawiła, że z dnia na dzień do naszego regionu przyjechało tysiące osób, uciekających przed koszmarem wojny i szukających bezpieczeństwa dla siebie i swoich bliskich. Wojna za naszą wschodnią granicą trwa już wiele tygodni, a obywatele Ukrainy chcą się kształcić i znaleźć pracę w Polsce, stąd ta inicjatywa. Chcemy dofinansować pracodawców, którzy wspierają pracowników z Ukrainy w zdobywaniu nowych kwalifikacji, ale również nauce i doskonaleniu języka polskiego. Przeznaczamy na ten cel 6,8 mln zł z funduszy europejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego. To niezwykle ważne, by obywatele Ukrainy czuli się u nas coraz lepiej i mogli decydować o swojej przyszłości” – mówił marszałek Jakub Chełstowski.

Reklama

W związku z wojną na Ukrainie i napływem uchodźców na teren województwa śląskiego, Wojewódzki Urząd Pracy w Katowicach dopuścił ogłaszanie przez operatorów Podmiotowego Systemu Finansowania Usług Rozwojowych, naborów dedykowanych dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców, zainteresowanych uzyskaniem środków na dofinansowanie kształcenia dla pracowników posiadających obywatelstwo ukraińskie. Przewidziano na ten cel 6,8 mln zł.

„Sejmik Województwa Śląskiego podjął uchwałę w sprawie pomocy obywatelom Ukrainy i ta decyzja jest jednym z elementów tego wsparcia. Dzisiaj wielu uchodźców z Ukrainy pracuje w regionie poniżej swoich kwalifikacji, właśnie ze względu na barierę językową. Ci pracownicy mogą być wartością dodaną dla polskiej gospodarki i warto ten potencjał wykorzystać, oferując im wsparcie” – mówił przewodniczący Sejmiku, Jan Kawulok.

Warto przypomnieć, że Podmiotowy System Finansowania Usług Rozwojowych funkcjonuje w województwie od 2017 roku do tej pory systemu skorzystało ponad 70 tys. pracowników z ponad 20 tys. firm. System umożliwia przedsiębiorcom z regionu wybranie takich szkoleń, na które jest zapotrzebowanie rynkowe oraz wdrożenie ich bezpośrednio w swoich firmach.

Nabór prowadzony będzie przez Fundusz Górnośląski. W jego ramach możliwe będzie uzyskanie dofinansowania wyłącznie na szkolenia o charakterze zawodowym oraz naukę i doskonalenie języka polskiego. Nabór będzie miał charakter ciągły a jego uruchomienie nastąpi 9 maja 2022 roku.

„Przedsiębiorca będzie mógł zgłosić wniosek elektronicznie i uzyskać do 80 proc. dofinansowania na szkolenie lub kurs. W regionie wydano ponad sto tysięcy numerów PESEL, z czego 50-60 tys. osób to osoby dorosłe, które poszukują pracy. Największą barierą na rynku pracy jest brak znajomości języka, mimo wysokich kwalifikacji językowych i wykształcenia” – podkreślał Grzegorz Sikorski, dyrektor WUP w Katowicach.

Ze środków będą mogli skorzystać zatrudnieni już obywatele Ukrainy, zwłaszcza ci, którzy trafili na nasz rynek pracy po 24 lutego 2022 r. Część dofinansowania obejmie także polskich pracowników, którzy z nimi współpracują. Uruchomienie środków będzie miało istotne znaczenie w kontekście kompetencji językowych, bo na tym polu wciąż są duże potrzeby. Szkolenia zawodowe pozwolą uzupełnić kwalifikacje, ale też zaktualizować posiadane już przez ukraińskich pracowników uprawnienia zawodowe.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
29 − 11 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.