/ fot. Urząd Marszałkowski
Reklama

Marszałek Województwa Śląskiego rozdał nagrody i wyróżnienia w konkursie Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego, w którym zostały wyłonione najciekawsze rozwiązania architektoniczne i urbanistyczne. Marszałek nagrodził m.in. Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach.

W kategorii zrewitalizowana przestrzeń publiczna zwyciężył Kompleks Wieże KWK Polska za rewitalizację terenu zabytkowych wież wyciągowych szybów I i II dawnej Kopalni Polska w Świętochłowicach. Jury doceniło ratowanie i przywracanie do życia architektury przemysłowej Śląska, a także ciekawą ofertę programową. W kategorii obiekt użyteczności publicznej zwyciężył projekt Rozbudowy Przedszkola w Paniówkach w gminie Gierałtowice za nowoczesne i interesujące rozwiązania urbanistyczno-architektoniczne, a także za dokonanie wielkich zmian przy niewielkim budżecie.

Reklama

Najlepiej zrewitalizowanym obiektem użyteczności publicznej został Dom Pamięci Żydów Górnośląskich w Gliwicach. Nagroda została przyznana za ocalenie obiektu, jego renowację, a także za to, że stworzono tam miejsce aktywności kulturalnej i edukacyjnej oraz za plany, aby wykorzystać go na cele muzealne. Drugą nagrodę w tej kategorii zdobyło Muzeum Dawnych Rzemiosł w Starym Młynie w Żarkach, zwrócono uwagę na  udaną rewitalizację budynku Starego Młyna oraz na to, że uczyniono z niego atrakcję turystyczną o znaczeniu ponadlokalnym. Nagrodę za przestrzeń publiczną nie otrzymał żaden z obiektów, jedynie dwa zdobyły wyróżnienia.

Ponadto przyznano także nagrodę Grand Prix, którą otrzymało Międzynarodowe Centrum Kongresowe wraz z zagospodarowaniem terenu, które zostało uznane za dopełnienie osi kultury utworzonej na zrewitalizowanych terenach po byłej kopalni KWK Katowice.

https://www.youtube.com/watch?v=wOPENPfzFWM

Wśród internautów w głosowaniu na stronie konkursu wygrał projekt „Park Cegielnia, czyli żorski Central Park”, natomiast katowicki oddział SARP wręczył nagrody w ramach konkursu Architektura Roku Województwa Śląskiego.

– To ważny dzień dla wszystkich architektów, ale również dla samorządów. Przestrzeń to coś, co w dużej mierze zależy właśnie od świadomości władz samorządowych, od tego, w jaki sposób wyłonimy projekt czy przeprowadzimy jego realizację. Naszą rolą jest także efekty tych prac pokazywać i promować to, czym region może się chwalić – podkreślał Henryk Mercik, członek Zarządu Województwa Śląskiego.

Do tej edycji zgłoszono 43 realizacje w czterech kategoriach: przestrzeń publiczna, zrewitalizowana przestrzeń publiczna, obiekt użyteczności publicznej i zrewitalizowany obiekt użyteczności publicznej. Celem konkursu na Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Śląskiego jest rozwój i zmiany jakościowe w przestrzeni publicznej, a co za tym idzie wzrost aktywności społecznej i gospodarczej oraz zwiększenie świadomości w sposobie kształtowania przestrzeni. Ważna jest także promocja wysokiej jakości rozwiązań urbanistycznych i architektonicznych.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
12 − 5 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.