Piotr Zaczkowski od lewej i Marcin Krupa, prezydent Katowic / fot. Miasto Ogrodów
Reklama

Na placu Wolności, w podziemiach pałacu Goldsteinów działał klub Plus. To o nim śpiewał Rysiek Riedel z piosence „Wehikuł czasu” i jest to jedna z ważniejszych dla historii bluesa miejsca na mapie regionu. W Katowicach jest ich więcej: Ciapek, Blues czy Pod Rurą to legendarne kluby, dziś narażone na zapomnienie. W nich narodziły się m.in. Dżem, SBB czy Twarze Dzielnicy Południowej.

Przypomnieć legendarne kluby ma Szlak Śląskiego Bluesa. Na trasie szlaku znajdą się miejsca gdzie grano blues i gdzie odbywały się jam session w regionie od lat 50. Niektóre jeszcze istnieją, większość jednak jest zapomniana i ślad po nich zaginął. W 2016 roku na szlaku ma się znaleźć 10 katowickich obiektów.

Reklama

– Parafrazując słowa Ryszarda Riedla powiem, że tu od lat panował blues. Dziś skupiamy się na Katowicach, a jutro może wyjdziemy poza nie, przy współpracy i partnerstwie naszych sąsiednich miast – mówi Marcin Krupa prezydent Katowic. –  To dobry i trafiony pomysł, który na pewno przyciągnie na Śląsk miłośników bluesa. Fenomenalną robotę robi Irek Dudek, organizując co roku swój festiwal. Wszyscy goście odwiedzający nasze miasto będą mogli zajrzeć do klubów na szlaku, przeczytać o nich coś ciekawego, a mam nadzieję, że będą tam informacyjne smaczki, i wyjadą stąd nie tylko z wielkim bagażem wiedzy o bluesie, o kapelach, które tu grały i tworzyły, ale też z pozytywnymi emocjami związanymi z Katowicami – dodaje Krupa.

Poruszanie się po szlaku ułatwiać będzie aplikacja mobilna. – Każde miejsce oznaczone zostanie tablicą informacyjną zawierającą opis poszerzony o zdjęcia i cytaty. Umieszczony zostanie na nich także kod QR, po zeskanowaniu za pomocą aplikacji, pozwoli uruchomić dodatkową, multimedialną dokumentację. O klubach opowiadać będą muzycy, m.in. Beno Otręba z Dżemu czy Maciej Radziejewski, gitarzysta m.in. Czesława Niemena – informuje Łukasz Kałębasiak z Instytucji Kultury Katowice Miasto Ogrodów.

Informacje będą też dostępne na www.szlak-bluesa.pl.

2 października szlak zostanie oficjalnie otworzony, jego istnieje zainauguruje koncert „Wehikuł czasu” w ramach znanego z zeszłego roku wydarzenia Śląska Scena Muzyczna.  W sali koncertowej Katowice Miasto Ogrodów – Instytucji Kultury im. Krystyny Bochenek na wspólnym jam session spotkamy bohaterów legendarnych miejsc na Szlaku, m.in.: Macieja Radziejewskiego, Leszka Windera, Józefa Skrzeka, Romana „Pazura” Wojciechowskiego i wielu innych. Za całość odpowiedzialny będzie Jan Gałach.

Reklama

1 Komentarz

  1. Teraz juz nie ma odwrotu Panie Prezydencie. „Puls” musi wrocic pod Urzad Stanu Cywilnego czyli do piwnicy pl. Wolnosci 12A. Kiedys wejscie od Placu Wolnosci. Magazyn znajdzie Pan gdzies indziej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
18 + 17 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.