foto: Szymon Kosek
Reklama

Handel wielkopowierzchniowy to nie tylko ogromne centra handlowe, ale też markety i dyskonty. Obok Galerii Katowickiej i Supersamu na przestrzeni ostatnich powstawały w Katowicach m. in. nowe Lidle i Biedronki.

W chwili obecnej na terenie naszego miasta funkcjonuje ok. 60 sklepów, których powierzchnia przekracza 400 m 2 . Zdecydowaną większość, bo aż 22, stanowią obiekty sieci Biedronka. Na drugim miejscu plasuje się Lidl, posiadający w Katowicach 9 sklepów.

Reklama

W latach 2013-2015 Wydział Budownictwa Urzędu Miasta Katowice wydał 15 pozwoleń na budowę tego typu obiektów. Dwanaście z nich, w tym trzy Biedronki, doczekało się pozwoleń na użytkowanie. W kolejce wciąż czekają dwa budynki Lidla: przy ulicy Wrocławskiej i Gliwickiej oraz pawilon handlowy powstający u zbiegu ulic Ossowskiego i Michejdy.

Na chwilę obecną nie mamy informacji o tym, czy marketów będzie więcej. Pewne wnioski można wyciągnąć z wiadomości płynących z mediów zajmujących się branżą spożywczą. W marcu ub.r. Portal Spożywczy informował o zmianie strategii sieci Biedronka. Zbyt duże zagęszczenie sklepów powodowało, że blisko położone obiekty zaczęły nawzajem odbierać sobie klientów. W związku z tym spółka Jeronimo Martin’s Polska zdecydowała o zahamowaniu dalszej ekspansji. Nie oznacza to jednak całkowitej rezygnacji z rozwoju. W 2015 roku w całej Polsce powstały 102 placówki Biedronki, podczas gdy rok wcześniej było to aż 211 nowych sklepów.

Jest jednak druga strona medalu. Jak podawał w tym samym czasie portal Wiadomości Handlowe, celem sieci mają być teraz centra dużych miast. Nieliczne nowe obiekty mają powstawać w ośrodkach liczących powyżej 150 tys. mieszkańców. Niewykluczone więc, że nowe Biedronki w Katowicach jeszcze się pojawią.

Poniżej przedstawiamy listę obiektów handlowych o powierzchni powyżej 400 m2, na budowę których pozwolenia zostały wydane w latach 2013-2015 i które uzyskały już zgodę na użytkowanie.

1. Pawilon handlowy przy ulicy Radockiego
2. Pawilon handlowy Simply przy ulicy Piotrowickiej
3. Pawilon handlowy Aldi przy ulicy 1 Maja
4. Pawilon handlowy Biedronka przy ulicy Oswobodzenia
5. Budynek handlowo-usługowy Biedronka przy ulicy Ossowskiego/Michejdy
6. Pawilon handlowy Lidl przy ulicy Dudy-Gracza
7. Budynek handlowo-usługowo-magazynowy przy ulicy Bocheńskiego
8. 76 boksów handlowych przy ulicy Batalionów Chłopskich/Wojciecha
9. Pawilon handlowo-usługowy Aldi przy ulicy Dębowej
10. Pawilon handlowy przy ulicy Ułańskiej
11. Pawilon handlowy Netto przy ulicy Armii Krajowej
12. Pawilon handlowy przy ulicy Ułańskiej

Reklama

4 KOMENTARZE

  1. Dla mnie ilość tych sklepów nie tylko w Katowicach, ale w całym kraju, jest przerażająca. A najgorsze, że przez to upada drobny, dzielnicowy handel,, gdzie sprzedawcy znają klientów, można z nimi porozmawiać itp.

    • Dokładnie, ale ja się nie dziwię bo w tych sklepach jest większy wybór i jest taniej.
      Często też produkty są lepszej jakości niż w sklepach osiedlowych.
      Ja w marketach kupuję od kilku lat i zauważyłam że produkty są lepszej jakości i tańsze.

  2. Sklepów jest dużo ale niestety w Kostuchnie żadnego. Wszystkie sklepy powstają pod Piotrowicami a w Kostuchnie na osiedlu same drogie sklepiki osiedlowe, gdzie jak potrzeba coś kupić to jest to 3 razy droższe albo nie ma tego w ogóle i trzeba pojechać…
    Potrzebowałam cukinię, była zima poszłam do sklepów osiedlowych bo tylko takie są w Kostuchnie i w żadnym nie kupiłam. W jednym pani ekspedientka poradziła mi żebym pojechała do marketu i kupiła bo jej się nie opłaca przywozić. W drugim pani powiedziała, że jest za droga bo kosztowałaby 18zł, pojechałam do marketu i kupiłam po 9,99.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
2 + 4 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.