Urząd Miasta Katowice / fot. InfoKatowice.pl
Reklama

Poznaliśmy wyniki „Raportu atrakcyjności inwestycyjnej województw – 2015”. Najbardziej atrakcyjnym polskim województwem jest mazowieckie, tuż za nim uplasowało się śląskie. Warto zaznaczyć, że jednak w kilku kategoriach to właśnie śląskie okazało się najlepsze.

Eksperci ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, którzy przeprowadzi badania na zlecenie Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych S.A. wskazują w raporcie na najwyższą atrakcyjność województwa śląskiego pod względem zasobów i kosztów pracy, silnie rozwinięte szkolnictwo wyższe i dobrze wykwalifikowane kadry. Śląskie cechuje się ponadto największymi zasobami pracy, choć ich dostępność ogranicza wysoki poziom wynagrodzeń.

Reklama

W kontekście chłonności rynku ustępujemy tylko Mazowieckiemu – do naszych mocnych stron zaliczono tu wysoką gęstość zaludnienia i zamożność gospodarstw domowych, a także wysoki popyt inwestycyjny. Drugą pozycję zajmujemy także w przypadku infrastruktury gospodarczej, plasując się za województwem dolnośląskim. Do naszych mocnych stron eksperci zaliczają też m.in. dobrze rozwinięty sektor badawczo-rozwojowy i aktywność inwestorów w strefie ekonomicznej. W przypadku infrastruktury społecznej do naszych atutów należą natomiast wysoka intensywność działalności kulturalnej i dobrze rozwinięta infrastruktura hotelowa i gastronomiczna. Najsłabszą stroną regionu w zestawieniu jest bezpieczeństwo publiczne.

Wśród podregionów o najwyższej atrakcyjności inwestycyjnej dla działalności przemysłowej pierwsze miejsce, podobnie jak w ubiegłorocznym zestawieniu, zajął podregion katowicki, a tuż za nim znalazł się podregion rybnicki. W kontekście atrakcyjności inwestycyjnej dla działalności usługowej podregion katowicki uplasował się na miejscu trzecim, a w pierwszej dziesiątce znalazł się jeszcze tylko podregion bielski. Nieco gorzej jest w przypadku działalności zaawansowanej technicznie – tu podregion katowicki znalazł się dopiero na ósmej pozycji.

Raport wskazuje, że w skali lokalnej ważną rolę w kształtowaniu atrakcyjności inwestycyjnej odgrywają strefy ekonomiczne, szczególnie jeśli towarzyszą im inne formy wspierania przedsiębiorczości, takie jak parki naukowo-techniczne czy inkubatory przedsiębiorczości.

– Jestem wielkim zwolennikiem specjalnych stref ekonomicznych. Ich zasługi są nie do przecenienia – podkreślił wiceprezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych S.A. Michał Dąbrowski.

Słowa te znajdują potwierdzenie także w województwie śląskim. Na naszym terenie działa Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, która powstała już w 1996 roku. Składa się z czterech podstref: gliwickiej, jastrzębsko-żorskiej, tyskiej i sosnowiecko-dąbrowskiej. Ogółem Katowicka SSE zajmuje ponad 2348 ha i obejmuje ponad 45 różnych obszarów. Dotychczas pozyskaliśmy już ponad 250 firm, które zrealizowały lub są w trakcie realizacji swoich inwestycji. Przedsiębiorstwa te zainwestowały łącznie już około 22 mld złotych oraz utworzyły ponad 55.000 nowych miejsc pracy. Największa inwestycja w KSSE to fabryka samochodów OPEL koncernu General Motors. To właśnie motoryzacja jest największą siłą w strefie, gdyż aż 60% inwestycji związana jest właśnie z tą branżą. W Katowicach działa także park naukowo-technologiczny. Wszystko to przełożyło się na sukces w zestawieniu.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
28 − 4 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.