Kamienica przy ul. 1 Maja 53 / foto: Christine Danielyan

W Katowicach zakończyła się VI edycja konkursu “Lokal na kulturę”. Z siedmiu zaproponowanych lokali, cztery znalazły swojego najemcę.

Inicjatywa ta jest realizowana przez samorząd miasta od 2013 roku. Jej pomysłodawcami byli ówcześni radni Tomasz Godziek, Michał Jędrzejek i Daria Kosmala. W dotychczasowych pięciu edycjach miasto wystawiło 37 lokali użytkowych, co zaowocowało podpisaniem 19 umów najmu. W ten sposób Katowice wzbogaciły się o tak wartościowe obiekty kultury jak “Teatr Rawa”, galerię “Back Door”, pracownię i galerię “Fabryka Małych Form” czy Muzeum Historii Gitary.

W tej edycji z siedmiu lokali zaproponowanych przez urząd miasta, zostaną ostatecznie wynajęte cztery.

W lokalu przy ul. Iłłakowiczówny 9 proponowany zakres działań jest szeroki i obejmuje uruchomienie m.in. familijnego kina, teatru, kawiarenki literackiej, świetlicy dla seniora, galerii pn. „Historia Koszutki” oraz organizowanie spotkań muzycznych i warsztatów twórczych.

W lokalu przy ul. Kilińskiego 22 planuje się organizowanie warsztatów, wystaw, eventów społecznych oraz sprzedaż produktów związanych z upcyklingiem i ecodesignem „klinika” starych mebli (renowacja i odnawianie – bez działalności warsztatowej).

W lokalu przy ul. Kordeckiego 22 funkcjonować będzie fotograficzne archiwum społeczne katowiczan, zawierające dawne i współczesne zdjęcia rodzinne wraz z towarzyszącymi im historiami, galeria, prowadzone będą warsztaty fotografoterapeutyczne.

Ostatni z wynajętych lokali mieści się przy ul. Misjonarzy Oblatów 4,6. Tutaj planuje się organizowanie wystaw, działalność edukacyjną i promocyjną w zakresie sztuki i kultury współczesnej oraz nowych mediów. W lokalu działać będzie galeria sztuki współczesnej, centrum edukacyjne (kursy, warsztaty artystyczne, pracownie tematyczne), czytelnia z kawiarenką.

Pozostałe trzy lokale, które zostały zaproponowane przez magistrat (ul. 1 Maja 53, Obrońców Westerplatte 32, Raciborska 31), nie znalazły najemców.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
1 + 6 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.