Głosowanie w Wyborach Literackich / fot. Sandra Braksator
Reklama

W niedzielę 25 października odbędzie się finał akcji „Wybory Literackie”. Każdy będzie mógł oddać głos na pisarza nieżyjącego (z listy klasyków) oraz na literata, który tworzy współcześnie. Swoje poparcie można wyrazić właśnie 25 października w stacjonarnych komisjach wyborczych w Katowicach.

– Równolegle z wyborami politycznymi [wybory parlamentarne – przyp. red.] czytelnicy będą mogli wybrać swojego literackiego premiera. W ten nietypowy sposób, Wyborami Literackimi, promuje się polską literaturę. Obserwujemy, że kampania nabiera tempa. Sytuacja na wyborczej mapie dynamicznie się zmienia i wynik nie jest jeszcze przesądzony. Tym bard ziej zachęcamy do oddawania głosów  – mówi Jakub Tabisz, pomysłodawca akcji.

Reklama

Wybory Literackie to akcja, która polega na wyborze najważniejszych i najpopularniejszych polskich pisarzy przez jak największą grupę czytelników. Głosować można zarówno na klasyków (literatów nieżyjących), jak i obecnie żyjących i tworzących pisarzy. Każdy może także zgłosić swoich własnych kandydatów.

Jak podają organizatorzy:

[…] Celem WL jest zwrócenie uwagi jak największej liczby osób na bogatą polską literaturę oraz stworzenie sondażu sympatii na niespotykaną dotychczas skalę.  Wykorzystujemy do tego kalendarz wyborów politycznych w 2014 i 2015 roku, organizując równolegle Wybory Literackie. Akcja jest społeczną inicjatywą wspieraną i organizowaną w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 […]. Bardzo wielu z nas nie ma bladego pojęcia o polityce, jednak doskonale zna mechanizm wyborczy oraz rozpoznaje – dzięki mediom – głównych aktorów sceny politycznej. Chcemy, by przeniosło się to choć trochę na pisarzy i ich dzieła. Z drugiej strony wybory to oczywiście rywalizacja, a jak wiadomo wzbudza ona emocje. Zwycięstwo ulubionego pisarza może zachęcić do kibicowania przypadkowe osoby, a wybór literackiego prezydenta, czyli najbardziej reprezentatywnego dla Polaków pisarza, wzbudzi na pewno gorące dyskusje, przyczyniając się – miejmy nadzieję – do poważniejszej obecności literatury w codziennym życiu.

Głosować na swoich ulubionych literatów można zarówno drogą elektroniczną (w internecie), jak i drogą tradycyjną w wybranych komisjach wyborczych. Głosy zostaną zebrane i zliczone w ogólnie dostępnych zestawieniach. Zagłosować może każda osoba, która ukończyła 6 lat (w towarzystwie osoby dorosłej), natomiast drogą elektroniczną każdy, kto ukończył 13 lat.

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej akcji www.wyboryliterackie.pl, a także na stronie wydarzenia na portalu Faceboook.

Organizatorzy poszukują także wolontariuszy do wsparcia akcji. Zgłoszenia należy wysłać na adres redakcja@szopienice.org

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
25 + 21 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.