Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach / Infokatowice.pl
Reklama

Wojewoda śląski Piotr Litwa spotkał się z grupą najlepszych operatorów obsługujących numer alarmowy 112. Podkreślił jak bardzo ważna jest ich praca, w której wykazują się umiejętnościami, często ratując życie i zdrowie mieszkańców naszego regionu.

Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Katowicach zostało utworzone w ramach ogólnopolskiego Systemu Powiadamiania Ratunkowego i działa od października 2013 roku. W CPR zgłoszenia kierowane na numer 112 obsługuje zespół kilkudziesięciu operatorów numerów alarmowych. Zatrudnieni w CPR operatorzy zostali specjalnie przeszkoleni, część z nich pracowała już w służbach, np. w straży pożarnej, niektórzy z nich są absolwentami zarządzania bezpieczeństwem publicznym – większość ma wyższe studia. Pracują na dwie, dwunastogodzinne zmiany. Każdy z nich zna co najmniej jeden język obcy (angielski, niemiecki, francuski, włoski, czeski, rosyjski).

Reklama

Z okazji europejskiego dnia Numeru alarmowego 112 w CPR przygotowano także spotkanie dla przedszkolaków, które zobaczyły jak pracują operatorzy, poznały zasady kiedy należy dzwonić pod numer 112 i jakie informacje należy przekazywać. Z dziećmi spotkali się także przedstawiciele współpracujących służb – policjant, strażak i ratownik medyczny.

CPR usprawniło obsługę zgłoszeń – operatorzy numerów alarmowych weryfikują każde zgłoszenie, czy jest ono zasadne. Najwięcej zasadnych połączeń przekazywanych jest policji (w 2014 roku były to 272 053 zgłoszenia), pogotowiu (220 943 zgłoszenia) i straży pożarnej (26 323 zgłoszenia). Wiele zgłoszeń jest bezzasadnych – w 2014 roku CPR Katowice odebrał 1 051 807 zgłoszeń fałszywych (63%). W całym kraju w 2014 roku zgłoszenia fałszywe stanowią 72,81% w stosunku do wszystkich zgłoszeń podjętych przez operatorów.

Zastosowany w CPR system umożliwia określenie m.in. z jakiego numeru i z jakiego miejsca ktoś dzwoni i na kogo telefon jest zarejestrowany, co jest porównywane z podanymi przez dzwoniącego danymi.

Numer alarmowy 112 jest jednolitym ogólnoeuropejskim numerem alarmowym zarówno dla telefonów stacjonarnych jak i komórkowych. Kierowanie połączeń na numer alarmowy 112 jest bezpłatne i możliwe nawet za pośrednictwem telefonu komórkowego nie posiadającego karty SIM.

Numer ten służy wyłącznie do powiadamiania w nagłych sytuacjach zagrożenia zdrowia, życia lub mienia, np.: pożary, wypadki drogowe, kradzieże, włamania, nagłe omdlenia i utrata świadomości, poważne uszkodzenie ciała i silne krwawienie, przypadki porażenia prądem, rozpoznania osoby poszukiwanej przez Policję, inna nagła sytuacja zagrażająca zdrowiu, życiu lub bezpieczeństwu i porządkowi publicznemu.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
23 + 11 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.