Hala Parkowa / fot. Andrea Maglianella
Reklama

Kolejny krok w stronę powstania centrum nauki w Hali Parkowej. Władze Katowic poinformowały, że w styczniu 2018 r. powstał dokument „Centrum nauki w Katowicach. Wytyczne do programu funkcjonalno-użytkowego dla celów konkursu na wykonanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej”. Dokument będzie stanowił podstawę do rozpoczęcia procedury przetargowej.

Prezydent Marcin Krupa poinformował, że na decyzję o zaadaptowaniu Hali Parkowej na potrzeby centrum nauki wpłynęła dogodna lokalizacja i skomunikowanie obiektu, położenie w pobliżu autostrady A4 i ul. T. Kościuszki. Dodatkowo hala umiejscowiona jest na dużej działce, co umożliwi jej rozbudowę.

Reklama

[…] Chcemy rozwijać zainteresowania młodych ludzi oraz promować kształcenie, wyrównując szansę w dostępie do nowoczesnej, pozaszkolnej edukacji dzieci i młodzieży z różnych środowisk i wszystkich dzielnic. W styczniu 2017 r. powstała koncepcja Śląskiego Centrum Innowacji (ŚCI) w Katowicach, na podstawie której wyłoniono przyszłą lokalizację centrum nauki. W czerwcu 2017 r. powołany został Zespół ds. realizacji ŚCI, składający się z przedstawicieli innowacyjnych firm oraz katowickich uczelni wyższych. Opracowany w styczniu 2018 r. dokument „Centrum nauki w Katowicach. Wytyczne do programu funkcjonalno-użytkowego dla celów konkursu na wykonanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej” stanowi podstawę dla otwarcia konkursu. Obecnie trwają przygotowania do rozpoczęcia procedury przetargowej […] – poinformował prezydent Marcin Krupa.

Do 2017 roku hala pełniła funkcję handlową, będąc siedzibą supermarketu Alma. Pod koniec 2017 roku pojawiła się informacja, że miasto ma problem ze znalezieniem prywatnych inwestorów, którzy dołożyliby się do utrzymywania obiektu wartego około 200 mln zł.

Urzędnicy chcą żeby centrum utrzymywało się z przychodów własnych, dotacji od miasta (50 procent) i dotacji partnerów biznesowych. Pozyskanie tych ostatnich to raczej karkołomne przedsięwzięcie, bo o ile samorząd może sobie pozwolić na dotowanie nierentownych przedsięwzięć, to raczej małe szanse, żeby robiła to samo prywatna firma.

Oferta Śląskiego Centrum Innowacji ma się opierać na trzech filarach wyodrębnionych ze Regionalnej Strategii Innowacji Województwa Śląskiego. Chodzi o energetykę, medycynę oraz technologie informacyjne i komunikacyjne.

– Zostanie ona wzbogacona o czwartą oś tematyczną, którą jest architektura oraz urbanistyka – zapowiadała Magdalena Cyganek z Wydziału Rozwoju Miasta. Planowane są też ekspozycje czasowe, które mają przyciągać odwiedzających. Ma się pojawić również wystawa interaktywna dla dzieci w wieku od 1-7 lat.

ŚCI ma być skierowane przede wszystkim do młodzieży, która stoi przed wyborem swojej drogi zawodowej, ma przede wszystkim zaciekawić kierunkami, które mają rozwijać się naszym regionie. Ma to być nieco mniejsze, choć bardziej stawiające na innowacyjność Centrum Nauki Kopernik, które znajduje się w Warszawie.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
27 − 26 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.