Marsz w Katowicach / Fot. Mira Jankowiak, Partia Zieloni - Katowice cc-by sa 4.0
Reklama

Zespół ds. walki z faszyzmem i ksenofobią w Urzędzie Miasta Katowice nie został rozwiązany. Spotkał się trzy razy stacjonarnie, wynika z odpowiedzi udzielonej przez miasto, ale członkowie zespołu m.in. wymieniali się mailami. 

Zespół ds. koordynacji działań mających na celu przeciwdziałanie propagowaniu faszyzmu i innych ustrojów totalitarnych został powołany w 2018 roku przez prezydenta Katowic. W jego skład wchodziło 11 osób. 

Reklama

W zarządzeniu zaznaczono, że celem działania zespołu jest „koordynowanie działań edukacyjno-kulturalno-sportowo-społecznych, ukierunkowanych na przeciwdziałanie szerzeniu nienawiści na tle narodowościowym, etnicznym, rasowym i wyznaniowym”.

Ile razy spotkał się zespół?

Zapytaliśmy w Urzędzie Miasta Katowice ile razy spotykał się zespół od początku powstania oraz czy to prawda, że został rozwiązany. Nie został. 

„Zespół ds. koordynacji działań mających na celu przeciwdziałanie propagowaniu faszyzmu i innych ustrojów totalitarnych oraz dyskryminacji i ksenofobii nie został rozwiązany. Ze względu na pandemią koronawirusa oraz wybuch wojny, czyli nagłe zdarzenia wymagające pilnej interwencji zespół trzykrotnie spotkał się stacjonarnie, ale jego członkowie konsultowali się też mailowo bądź w ramach spotkań online. Wspomniane czynniki spowodowały co prawda zmianę priorytetów, nie mniej przypomnę, że istnieje wiele inicjatyw  – realizowanych chociażby przez Wydział Edukacji, za pośrednictwem których realizowane są zadania postawione przed zespołem” – wyjaśnia Sandra Hajduk z Urzędu Miasta Katowice. 

Zapytaliśmy, jakie były efekty prac zespołu. 

„Każdego roku ogłaszany jest konkurs, na realizację zadań przez organizację NGO pn.  ,,Edukacja antydyskryminacyjna, której celem jest dążenie do poszanowania godności, wolności i prawa do odrębności oraz przeciwdziałanie dyskryminacji i przemocy motywowanej uprzedzeniami dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych”. W ramach projektu przedstawiciele organizacji odwiedzają katowickie szkoły,  w których poprowadzą cykl zajęć dotyczących praw człowieka i edukacji dla równości, trening antydyskryminacyjny, na którym omawiane są pojęcia takie jak stereotyp, uprzedzenia czy dyskryminacja. W szkołach odbywają się również spotkania z przedstawicielami organizacji pozarządowych działających na rzecz grup wykluczanych i marginalizowanych, np. osób niepełnosprawnych, osób społeczności LGBTQ, osób starszych, mniejszości religijnych czy kulturowych, a także bezdomnych czy bezrobotnych” – dodaje Hajduk. 

Miasto zaznacza, że prezydent Katowice powołał społecznego Doradcę ds. Równego Traktowania. Funkcję tę powierzono dr Ewie Piaskowskiej.

„Jej głównym zadaniem jest współdziałanie w realizowaniu polityki Katowic w zakresie równego traktowania w sferach takich jak płeć, wiek, niepełnosprawność, orientacja seksualna, pochodzenie etniczne i narodowe, religia oraz status społeczno-ekonomiczny” – wylicza urząd. 

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
19 + 15 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.