Marszałek Jakub Chełstowski podczas inauguracji programu / fot. Śląskie.pl
Reklama

W Katowicach zainaugurowali Marszałkowski Program Poprawy Jakości Powietrza. Inicjatywa marszałka województwa śląskiego Jakuba Chełstowskiego jest kolejnym przedsięwzięciem mającym na celu walkę ze smogiem.

Przedsięwzięcie będzie realizowane cyklicznie w postaci konkursów, w których uruchomione zostaną dotacje celowe – „Inicjatywie Antysmogowej” i „Gmina pełną piersią”, projektu skierowanego bezpośrednio do gmin, które najlepiej radzą sobie z ochroną powietrza. Wnioski można składać do 7 marca.

Reklama

Kwestie związane z ochroną powietrza i koniecznością wyeliminowania smogu traktowane są przez zarząd województwa priorytetowo, zwłaszcza, że przez dekady byliśmy regionem, który borykał się z szeroko pojętymi problemami ekologicznymi. Mamy jednak podstawy, aby patrzeć w przyszłość z optymizmem. Nasze województwo jest jednym z liderów programu „Czyste powietrze”, którego ideą jest wymiana źródeł ciepła na przyjazne środowisku naturalnemu, realizujemy uchwałę antysmogową, przyjęliśmy także program Zielone Śląskie rozpisany do 2030 roku, a jego podstawowym założeniem jest swoista ekologiczna transformacja Śląska. Chcemy być regionem zielonych technologii. Marszałkowski Program Poprawy Jakości Powietrza jest kolejnym etapem przywracania świadomości ekologicznej. Stawką jest nasze zdrowie i życie, bo redukcja smogu przełoży się na mniejszą zapadalność na choroby płuc i układu krążenia, które są dziś plagą cywilizacji. Być eko oznacza być zdrowym i dłużej cieszyć się życiem. Dokonajmy tego wspólnie” – zachęca marszałek województwa Jakub Chełstowski.

Budżet Marszałkowskiego Programu Poprawy Jakości Powietrza w 2023 wyniesie 5 mln 870 tys. zł. Program będzie realizowany w oparciu o dwa konkursy. 

Pierwszy z nich to Marszałkowski Konkurs „Inicjatywa Antysmogowa”. Środki będą przeznaczone na realizację zadań wspierających gminy i służby kontrolne w działaniach na rzecz poprawy jakości powietrza, a także na działania polegające na wymianie źródeł ciepła w budynkach użyteczności publicznej.

Kolejnym przedsięwzięciem będzie Konkurs „Gmina pełną piersią”. Na ten cel trafią środki w wysokości 770 tys. zł i zostaną przekazane w formie nagród dla gmin na realizację zadań proekologicznych związanych z ochroną powietrza.

„Inicjatywa antysmogowa” jest konkursem adresowanym do gmin regionu zobligowanych  do przestrzegania zapisów uchwały antysmogowej w zakresie ograniczenia niskiej emisji i zmniejszenia stężeń: pyłu zawieszonego PM10 i PM2,5, benzo(a)pirenu oraz dwutlenku azotu, a także ograniczenia emisji CO2.

W ramach komponentu w 2023 roku województwo udziela wsparcia na działania zmierzające do egzekwowania zapisów uchwały antysmogowej, a także wymiany źródeł ciepła w budynkach użyteczności publicznej.  W ramach programu gmina może złożyć kilka wniosków o dofinansowanie, ale łączna wysokość dofinansowania nie może być wyższa niż 200 tys. zł na gminę.  Pomocą finansową zostaną objęte takie działania jak np. zakup narzędzi lub narzędzi lub urządzeń do kontroli palenisk domowych, wymiana nieekologicznych źródeł ciepła na niskoemisyjne źródła ciepła w samorządowych obiektach użyteczności. W ramach realizowanego zadania obligatoryjnie muszą być rozpowszechniane informacje na temat finansowania zadania ze środków budżetu Województwa Śląskiego oraz informacje na temat przepisów uchwały antysmogowej.

Nagrody i wyróżnienia dla gmin muszą być przeznaczone na wydatki majątkowe lub bieżące na terenie nagrodzonej gminy. Środki muszą być przeznaczone na cele związane z ochroną powietrza i mogą w swoim zakresie obejmować w szczególności: zakupy, dotacje, roboty budowlane, usługi i inne

Nagrodą będzie voucher w kwocie:

  • I miejsce – 250 tys. zł
  • II miejsce – 200.000 zł
  • III miejsce – 150 tys. zł
  • 2 wyróżnienia po 50 tys. zł.

Łączna pula nagród to 700 tys. zł

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
29 + 12 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.