Informacja zamieszczona w Dąbrówce Małej / fot. RJP Dąbrówka Mała

Miasto pokrętnie tłumaczy się z Fake Newsa i chyba przyznaje, że nie rozumie czego dotyczy stwierdzenie Fake News, a przy okazji stawia logikę na głowie. Urzędnicy z Katowic wywołali kontrowersje podając rejon przy ulicy Siwka jako jedną z potencjalnych baz dla PKM-u Katowice. Pojawiło się spore poruszenie w sieci – wśród mieszkańców Dąbrówki Małej. Następnie urząd lokalizację podaną przez siebie nazwał Fake Newsem, a teraz tłumaczy, że w sumie była tylko „hipotetyczna” i „nie była omawiana”, a jedynie wiceprezydent napisał, że jest to jedna z możliwych lokalizacji.

Czym jest Fake News? Poniżej definicja za Wikipedią:

„Fake news – fałszywa wiadomość, często o charakterze sensacyjnym, publikowana w mediach z intencją wprowadzenia odbiorcy w błąd w celu osiągnięcia korzyści finansowych, politycznych lub prestiżowych”.

Reklama

Baza dla autobusów pełna kontrowersji

Bogumił Sobula, wiceprezydent Katowic w piśmie z 30 stycznia br. Poinformował o możliwych lokalizacjach dla bazy autobusów.

– Ponadto, rozważane są także inne lokalizacje na terenie miasta Katowice, a mianowicie teren przy ul. Krakowskiej, a także przy ul. Lwowskiej oraz ul. Siwka. Spółka PKM Katowice Sp. z o.o. podejmuje działania formalno-prawne celem uzyskania tytułu prawnego dla najkorzystniejszej lokalizacji przedmiotowej inwestycji. Informuję jednocześnie, że dla zlokalizowania bazy dla 250 autobusów (w tym 100 przegubowych) istnieje potrzeba pozyskania terenu o powierzchni ok. 10 ha w zależności od kształtu działki – napisał wiceprezydent Sobula.

Lokalizację przy ulicy Siwka bardzo źle przyjęli mieszkańcy Dąbrówki Małej, którzy nie chcą u siebie dodatkowego ruchu 250 autobusów. Miasto chciało ich uspokoić i stwierdziło na Twitterze, że to Fake News – czyli nieprawdziwa informacja.

– Uwaga, #Katowice ! #fakenews ! Przeniesienie zajezdni autobusowej na ul. Siwka w Dąbrówce Małej nigdy nie było omawiane. Niestety jest to typowy fake news, który chcemy jak najszybciej zdementować i uspokoić mieszkańców – napisano na twitterze.

O wyjaśnienie różnych stanowisk poprosił radny Dawid Durał, zadał trzy pytania, które dość mocno pokrywają się z tymi, które my zadaliśmy.

1) czy, zgodnie ze stanowiskiem miasta na twitterze, Pan Wiceprezydent Bogumił Sobula rozsiewa fake-news w oficjalnym piśmie?
2) czy może wpis na oficjalnym koncie miasta na twitterze jest nieprawdą? KTO zdecydował o zamieszczeniu takiego wpisu i o jego treści i z kim to było konsultowane?
3) proszę o konkretną i jednoznaczną informację: czy lokalizacja zajezdni autobusowej przy ul. Siwka jest rozważania, czy nie?

Komiczne tłumaczenia

Na odpowiedzi radny jeszcze poczeka, ale my już otrzymaliśmy odpowiedzi na swoje pytania. Miasto nie podało nam kto konkretnie dodał informacje na Twitterze, ale same tłumaczenia magistratu budzą uśmiech. Magistrat jednoznacznie przyznaje, że taka informacja – o lokalizacji – była podana przez miasto (czyli nie fake news) żeby zaraz dodać, że jest to lokalizacja „hipotetyczna”, ale już nie tłumaczy dlaczego ta jest bardziej hipotetyczna, niż inne podane przez wiceprezydenta.

– Tweet, który Pan zacytował pochodzi z profilu powadzonego przez wydział komunikacji społecznej. W kwestii lokalizacji bazy PKM informuję, że ul. Siwka była zaproponowana, jako jedna z możliwości ulokowania bazy PKM Katowice, jednak było to rozwiązanie tylko hipotetyczne. W odpowiedzi dla radnych znalazła się jako jeden z terenów niezabudowanych, na którym byłaby teoretyczna możliwość ulokowania bazy. Natomiast zgodnie z przekazaną informacją na Twitterze nie była omawiana i co istotne – chcemy z cała stanowczością podkreślić i uspokoić mieszkańców, że nie ma w planach ulokowania bazy przy ul. Siwka w Dąbrówce Małej – napisała nam Ewa Lipka, rzecznik katowickiego magistratu.

1 Komentarz

  1. Caly urzad miasta Katowic razem z prezydentem powinien byc wymieniony !!! Tam juz robia co chca i zero konsekwencji !!!! Miasto upada gdy ma takich radnych i prezydenta!!!!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
27 − 25 =


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.