fot. Erdem YILDIZ

 Rodziny z Katowic potrzebują żywności, odzieży i węgla. Finał Szlachetnej Paczki w Katowicach już w najbliższy weekend, ale ciągle potrzebna jest pomoc. Mądra pomoc tym, którzy realnie jej potrzebują. W Katowicach rodziny ciągle czekają na wsparcie – m.in. Jerzy, który sam wychowuje piątkę dzieci, czy niepełnosprawny intelektualnie Kamil.

Szlachetna Paczka to jedyny na świecie system pomocy bezpośredniej, który łączy ogromną skalę działania z tym, że konkretny człowiek wciąż pomaga w nim konkretnemu człowiekowi. Nie jest akcją polegającą tylko na jednorazowym zaspokojeniu potrzeb tych, którzy zostają objęci pomocą. Paczka ma być impulsem do zmiany w życiu rodziny. Przygotowana jest tak, aby dała trwały efekt. Celem Paczki jest to, by potrzebujący “stanęli na nogi”, zaczęli sobie sami radzić w życiu, by odzyskali podmiotowość i sprawczość. Projekt wspiera rodzinę w odkryciu własnego potencjału i drogi do wyjścia z trudnej sytuacji.

Darczyńca pomaga konkretnym osobom, sam kupując dla nich potrzebne rzeczy. Ma możliwość poznania historii osób, których zdecydował się wspierać. Pomoc dostosowana jest do indywidualnych potrzeb danej rodziny.

Na stronie Szlachetnej Paczki widnieją opisane bardzo trudne sytuacje życiowe mieszkańców Katowic – wśród nich znajdują się osoby niepełnosprawne, seniorzy, a także rodziny wielodzietne.

Ciągle w Katowicach mamy rodziny, dla których nie przygotowano jeszcze paczek. Pan Kamil to mężczyzna z niepełnosprawnością intelektualną, który potrzebuje m.in. butów, środków czystości i prostego telefonu do kontaktu z ośrodkiem pomocy. Pan Jerzy samotnie wychowuje piątkę małych dzieci – tutaj przyda się m.in. pralka, środki czystości oraz odzież i obuwie. Pomocy potrzebuje też pani Anna z panem Pawłem, którzy wychowują 4-letniego syna cierpiącego na autyzm i afazję – przyda się im m.in. materac, pampersy i buty.

Jak zrobić Paczkę?

1. Wejdź na stronę www.szlachetnapaczka.pl. Wybierz okolicę, w której chcesz pomagać.

2. Zapoznaj się z opisami rodzin na stronie. Wybierz tę, której chcesz pomóc.

3. Możesz zaprosić do przygotowania paczki znajomych, rodzinę czy współpracowników. Razem będzie

Wam łatwiej stworzyć wyjątkowe prezenty, które będą realną pomocą i impulsem do zmiany.

4. Bądź w kontakcie z wolontariuszem – opiekunem wybranej przez Ciebie rodziny. To on odezwie się do

Ciebie i będziesz mógł dopytać go o szczegóły.

5. W czasie Finału (7 i 8 grudnia) dostarcz paczki do wybranego przez siebie wcześniej magazynu.

Przekaż je wolontariuszom, którzy dostarczą prezenty rodzinie.

6. Wolontariusz poinformuje Cię o tym, jak rodzina zareagowała na paczki i przekaże Ci Jej podziękowanie.

Szlachetna Paczka jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych projektów społecznych w Polsce. Akcja istnieje od 2001 roku i jest oparta na idei mądrej pomocy – wolontariusze szukają Rodzin w potrzebie i pracują z nimi, a Darczyńcy przygotowują dedykowaną pomoc. W minionej edycji mądrą pomoc otrzymało 16 703 rodzin, a łączna wartość przekazanej pomocy wyniosła ponad 47 milionów złotych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
7 + 2 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.