W Katowicach rodziny nadal czekają na darczyńców – potrzebują m.in. jedzenia i ubrań. Finał Szlachetnej Paczki już w ten weekend – w Katowicach mądra pomoc dotrze do potrzebujących rodzin, które znalazły się w niezawinionej biedzie. W naszym mieście na pomoc czeka jednak jeszcze kilkanaście rodzin, które ciągle nie mają darczyńców, a prosić o pomoc jest trudniej niż wyciągnąć pomocną dłoń. 

Na stronie www.szlachetnapaczka.pl można wybrać rodzinę w potrzebie z Katowic i przygotować dla niej mądrą pomoc. Przekazując rodzinie paczkę pokazujemy jej, że nie jest sama ze swymi problemami. Szlachetna Paczka to jedyny na świecie system pomocy bezpośredniej, który łączy ogromną skalę działania z tym, że konkretny człowiek wciąż pomaga w nim konkretnemu człowiekowi. Nie jest akcją polegającą tylko na jednorazowym zaspokojeniu potrzeb tych, którzy zostają objęci pomocą. Paczka ma być impulsem do zmiany w życiu rodziny. Przygotowana jest tak, aby dała trwały efekt. Celem Paczki jest to, by potrzebujący “stanęli na nogi”, zaczęli sobie sami radzić w życiu, by odzyskali podmiotowość i sprawczość. Wspieramy rodzinę w odkryciu własnego potencjału i drogi do wyjścia z trudnej sytuacji.

Darczyńca pomaga konkretnym osobom, sam kupując dla nich potrzebne rzeczy. Ma możliwość poznania historii osób, których zdecydował się wspierać. Pomoc dostosowana jest do indywidualnych potrzeb danej rodziny.

Na stronie Szlachetnej Paczki widnieją opisane bardzo trudne sytuacje życiowe mieszkańców Katowic. Pani Jadwiga opiekuje się wraz z synem chorym mężem. Potrzeba im m.in. jedzenia, koców  i węgla. Pani Marzena (40 lat) opiekuje się schorowaną matką (69 lat), mieszka razem z córką (19 lat). Potrzeba im m.in. jedzenia, ubrań, środków czystości, koców ręczników i pralki. Podobnie wyglądają potrzeby pani Kamili (61 lat), która opiekuje się chorą matką (85 l.). Kiedyś była nauczycielką, ale musiała zrezygnować z pracy z powodu swojej choroby – ma problemy z kręgosłupem i wzrokiem. Utrzymuje się z zasiłku chorobowego i opiekuje prawie niewidomą matką.

Jak przygotować Paczkę?

  1. Wejdź na stronę www.szlachetnapaczka.pl. Wybierz okolicę, w której chcesz pomagać.
  2. Zapoznaj się z opisami rodzin na stronie. Wybierz tę, której chcesz pomóc.
  3. Możesz zaprosić do przygotowania paczki znajomych, rodzinę czy współpracowników. Razem będzie Wam łatwiej stworzyć wyjątkowe prezenty, które będą realną pomocą i impulsem do zmiany.
  4. Bądź w kontakcie z wolontariuszem – opiekunem wybranej przez Ciebie rodziny. To on odezwie się do Ciebie i będziesz mógł dopytać go o szczegóły.
  5. W czasie Finału (8 i 9 grudnia) dostarcz paczki do wybranego przez siebie wcześniej magazynu. Przekaż je wolontariuszom, którzy dostarczą prezenty rodzinie.
  6. Wolontariusz poinformuje Cię o tym, jak rodzina zareagowała na paczki i przekaże Ci Jej podziękowanie.

Szlachetna Paczka jest jednym z największych osiągnieć społeczeństwa obywatelskiego w Polsce po 1989 roku. Istnieje od 2001 roku. Przez 18 lat w jej działania włączyło się blisko 4 mln osób, a łączna wartość pomocy materialnej, przekazanej ponad 150 tys. rodzin w potrzebie przekroczyła ćwierć miliarda złotych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
22 + 20 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.