Śmieci / fot. InfoKatowice.pl

Mieszkańcy Katowic pojadą do Szwecji. Żeby obejrzeć spalarnie, która może powstać w mieście. Taki wyjazd został zapowiedziany też w Polsce, gdzie pod Krakowem mieszkańcy Dąbrówki Małej i przedstawiciele miasta mają zapoznać się z funkcjonowaniem podobnego obiektu i jego wpływem na środowisko oraz mieszkańców znajdujących się w pobliżu.

Jak wcześniej informowaliśmy, Dawid Durał radny miasta Katowice prowadzi rozmowy z radnymi dzielnicowymi na Dąbrówce Małej, miastem i zewnętrznym inwestorem odnośnie budowy zakładu termicznej utylizacji odpadów. Taki obiekt zdaniem radnego mógłby powstać na terenie Dąbrówki Małej lub osiedle Witosa.

To pomysł wart nawet 600 mln zł.

Reklama

– Jest to proces wieloletni. Na chwilę obecną ustalenia pomiędzy mną i jakimś tam potencjalnym inwestorem i miastem są takie, że mamy pojechać do Szwecji i zobaczyć jak to wygląda. Będą w tej wycieczce również brali udział przedstawiciele rady dzielnicy – powiedział w rozmowie z nami Dawid Durał. Drugi wyjazd ma być już na terenie Polski.

Wyjazd do Szwecji ma sfinansować szwedzka ambasada, bo to kraj, który mógłby sprzedać nam technologię. Z tym, że mieszkańcy, z którymi rozmawialiśmy mieli mieszane uczucia odnośnie budowy spalarni na potrzeby miasta Katowice. W przypadku budowy dużej spalarni na potrzeby Metropolii tych wątpliwości już nie mają – po prostu tak dużego zakładu nie chcą.

– Nikt nie chce przy czymś takim mieszkać – mówi nam jedna z mieszkanek.

Obecnie jest jednak za wcześnie, żeby prezentować oficjalne stanowiska, sam pomysł jest na etapie koncepcji. Nie wiadomo jeszcze kiedy ewentualny wyjazd mógłby się odbyć.

Rajca natomiast przekonuje o korzyściach płynących z tego typu rozwiązania – ewentualnych inwestycjach w dzielnicy, czy produkcji dodatkowego ciepła, prądu czy paliwa.

 

5 KOMENTARZE

  1. Dodatkowych inwestycjach ? Śmiechu warte, najniższy budżet obywatelski, a inwestycje to setki milionów w rozbudowę zakładu mpgk, przykrycie schnących śmierdzących odpadów, armatki wodne , a teraz spalarnia. Takich inwestycji mieszkańcy nie chcą. wystarczy nam komin elektrociepłowni.Niech nas nie mamią produkcją dodatkowego prądu, ciepła czy paliwa, bo mieszkańcy ich nie dostaną a będą one wykorzystywane do bieżącego utrzymywania zakładu. Duży Park niech nam zbudują, aha zapomniałem, zabrakło pieniędzy na tą inwestycję.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
5 + 23 =


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.