Galeria Magiel w Katowicach fot. Ewkaa / Wikipedia

Budynek oddziału Muzeum Historii Katowic przy ul. Rymarskiej w Nikiszowcu jest regularnie zalewany przez wody opadowe? Radny chce interwencji władz miasta, a mieszkańcy informują o zatęchłym zapachu, przypominającym woń zawilgoconych ścian. Obiekt został oddany do użytku osiem lat temu i do dziś jest jedną z wizytówek całego miasta.

Interpelację w sprawie budynku muzeum w Nikiszowcu wystosował na początku marca br. radny miejski Dawid Durał. Stwierdził, że według zamieszczonych w internecie informacji wynika, iż Firma Inżynierska Statyk wykonała w 2014 roku ekspertyzę techniczną określająca przyczyny okresowych zalań pomieszczeń piwnicznych Działu Etnologii Muzeum Historii Katowic przy ul. Rymarskiej 4. Jednocześnie zaznaczył, że podczas wizyty budynku kilka razy wyczuwalny był zatęchły zapach i woń zawilgoconych ścian (zwłaszcza podczas jazdy windą z poziomu 0 na poziom 1).

Z kolei mieszkańcy Janowa i Nikiszowca twierdzą, że sytuacja powtarza się od kilku lat, a przyczyną są najprawdopodobniej przeciekające i źle izolowane ściany w piwnicach budynku. Warto zaznaczyć, że obiekt oddano do użytku w kwietniu 2011 roku, a uroczystego otwarcia dokonywali m.in. wtedy prezydent miasta Piotr Uszok, ówczesny przewodniczący Rady Miasta Katowice Arkadiusz Godlewski oraz Elżbieta Bieńkowska – wówczas Minister Rozwoju Regionalnego.

– Obiekt jest wizytówką Nikiszowca i ważne jest, by dokonać wszelkich niezbędnych działań, aby taką wizytówką pozostał. Proszę o informację czy w poprzednich latach Miasto Katowice otrzymywało informacje w tej sprawie? Czy zgłaszano przypadki zalania piwnic, podtopienia budynku lub zawilgocenia ścian? Czy takie przypadki były zagrożeniem dla eksponatów (czy eksponaty muzealne były narażone na zniszczenie oraz czy powiadomiono o tym fakcie odpowiednie instytucje, nadzorujące muzea w Polsce)? Czy zalania były zagrożeniem dla zdrowia ludzi (pracowników oraz osób zwiedzających)? Czy w obiekcie stwierdzono wystąpienie zawilgocenia lub zagrzybienia w latach 2011-2019? Proszę o podjęcie takich działań przez Miasto Katowice, by obiekt został należycie zabezpieczony oraz by zostały dokonane niezbędne prace, które pozwolą na uniknięcie dalszego zalewania i podtapiania piwnic –  napisał w swojej interpelacji radny Dawid Durał.

Do sprawy nie odniosły się jeszcze władze Katowic. Mają na to dwa tygodnie. Obiekt przy ul. Rymarskiej 4 w Nikiszowcu to jeden z kilku oddziałów Muzeum Historii Katowic.

3 KOMENTARZE

  1. Dobrze, że już szpital nie działa pełną parą, bo wówczas w piwnicach można było znaleźć różne rzeczy. Nie tylko wodę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
15 − 14 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.