Helio Smart Shelter / fot. mat. pras.

W Katowicach postawili prototyp przystanku przyszłości. Wzywa pomocy, monitoruje i lubi słońce, ale to raczej za mało żeby zostać u nas na stałe. Przystanek Helio Smart Shelter pojawił się przy Spodku jako jeden z elementów towarzyszących Szczytowi Klimatycznemu.

– Helio Smart Shelter ma się wpisywać w potrzeby ludzi podróżujących na co dzień komunikacją miejską, którzy mają się czuć bezpieczni i poinformowani – mówi Gwidon Idziak, jeden z projektantów. – To dlatego wyposażyliśmy go w ważne elementy takie, jak możliwość wzywania pomocy, kamery monitorujące, prostą w użyciu ładowarkę do smartfonów czy moduł komunikacji wi-fi. Chcieliśmy też przede wszystkim stworzyć projekt w pełni przyjazny środowisku – dodaje Idziak

Reklama

Projektantom zależało na maksymalnym wykorzystaniu elementów fotowoltaiki, ponieważ przystanek jest w pełnej wersji autonomiczny energetycznie poprzez ogniwa LSC, zainstalowane w dachu oraz na szybach. Rozwiązania te produkują energię, która napędza urządzenia E-ink, wyświetlające informacje pasażerskie.

Helio Smart Shelter / fot. mat. pras.

Przystanek ma być zintegrowany z monitoringiem miejskim i docelowo ma pasować wizualnie do blokowisk jak i starych kamienic.

Projekt ma mieć w przyszłości wiele wariantów dopasowanych pod potrzeby zamawiającego. Standardowo oferowane będzie 5 wersji produktu z rozmaitymi opcjami do wyboru.

Reklama

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
12 + 17 =


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.