Sesja Rady Miasta Katowice / fot. Zara Israelyan

Grupa miejskich radnych złożona z członków Platformy Obywatelskiej i Ruchu Autonomii Śląska zaproponowała, żeby w 2017 roku przywrócić dzielnicowym radom możliwość finansowania wskazanych przez siebie zadań. Każda rada dostałaby do swojej dyspozycji 250 tys. zł. Rok temu prezydent Marcin Krupa odebrał dzielnicom po 150 tys. zł.

W 2015 roku władze Katowic zdecydowały o odebraniu tzw. rezerwy celowej dla rad dzielnic (Rad Jednostek Pomocniczych). Chodziło o 150 tys. złotych, które każda z rad co roku mogła rozdysponować wedle własnego uznania. Władze tłumaczyły, że w zamian przeznaczyły 20 mln zł na Budżet Obywatelski. Ta decyzja spotkała się z ogromnym niezadowoleniem i protestami dzielnicowych radnych, stowarzyszeń i organizacji pozarządowych oraz członków inicjatyw obywatelskich (pisaliśmy o tym tutaj).

Teraz grupa radnych miejskich zwróciła się do prezydenta Marcina Krupy z prośbą o zabezpieczenie w budżecie miasta na rok 2017 środków finansowych na utworzenie indywidualnych „budżetów” dla rad jednostek pomocniczych.

Reklama

We wniosku radnych Barbary Wnęk, Tomasza Maśnicy, Marka Nowary, Bożeny Rojewskiej oraz Witolda Witkowicza czytamy, że:

[…] Rady Jednostek Pomocniczych (RJP) stanowią istotne środowisko aktywności obywatelskiej, a poprzez swój charakter – bezpośredni wybór, stałą systematyczną pracę w okresie kadencji są ważnym partnerem realizacji zadań gminnych na poziomie dzielnicy. Program budżetu obywatelskiego jest zadaniem komplementarnym a nie konkurencyjnym wobec aktywności RJP, wymaga dalszego monitorowania i udoskonalania w zakresie procedur administracyjnych, komunikacji społecznej i współpracy z Urzędem Miasta. Dostrzegając istotną rolę tych dwu uzupełniających się funkcji społeczeństwa obywatelskiego, otwierając się na aktywność w dzielnicach miasta wnosimy o zapewnienie środków finansowych na funkcjonowanie RJP w tym na małe inwestycje na poziomie 250 tys. zł w ramach indywidualnego „budżetu” dla każdej z RJP […].

Do wniosku radnych władze Katowic dopiero się odniosą, jednak szanse na przyznanie większych od odebranych w 2015 roku pieniędzy, są znikome.

 

 

1 Komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
26 + 20 =


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.