Reklama

W sobotę 3 września na Osiedlu Tysiąclecia, przy filii nr 14 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Katowicach odbędzie się kolejna edycja Narodowego Czytania. Głównym punktem imprezy będzie czytanie „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza.

Narodowe Czytanie, ogólnopolska akcja promująca polską kulturę i literaturę, odbędzie się już po raz jedenasty. Lekturą czytaną w całej Polsce w sobotę 3 września będą „Ballady
i romanse” Adama Mickiewicza – zbiór czternastu utworów wchodzących w pierwszy tom „Poezyj”, wydanych w Wilnie w roku 1822. To właśnie z okazji dwusetnej rocznicy ukazania się drukiem tomu „Poezye”, Sejm ogłosił 2022 rok Rokiem Romantyzmu Polskiego.

Reklama

Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza mieszkańców do wzięcia udziału w Narodowym Czytaniu, które w tym roku zorganizowane zostanie w Ogrodzie S(ł)ów przy Filii nr 14 na Osiedlu Tysiąclecia. – Wraz z zaproszonymi gośćmi oraz czytelnikami przeniesiemy się w czasy romantyzmu polskiego, a w podróży tej towarzyszyć nam będą aktorzy Teatru Bez Sceny, którzy, jak na profesjonalistów przystało, uraczą nas pokazem najprzyjemniejszego w odbiorze czytania, dzięki któremu poczujemy prawdziwy powiew romantyzmu – informuje Antonina Szymitowska z Działu Metodyki, Analiz i Promocji MBP.

Program imprezy przewiduje także inne atrakcje. Amatorzy kiermaszów książkowych nie wyjdą z pustymi rękoma – będzie zarówno coś antykwarycznego, jak i nowego, tak dla najmłodszych, jak i starszych i najstarszych stażem czytelników.

Dzieci będą mogły wziąć udział w grze ogrodowo-bibliotecznej Zabawa i Adaś, opartej na wystawie Wydawnictwa Zakamarki Zabawa, prezentowanej we wrześniu w Filii nr 14, oraz o potyczki miłosne bohaterów literatury dziecięcej i młodzieżowej. Dla nich również przygotowana zostanie Czytelnia pod Sówką – biblioteczna poradnia książkowa.
Dorośli i młodzież będą mieli okazję wykazać się znajomością książek polskich i obcych, rozwiązując niezwykle podchwytliwą Tytułomanię. Będą zagadki i zabawy w języku angielskim, przygotowane przez bibliotekarki z Biblioteki Obcojęzycznej, a najmłodszym czytelnikom czas spędzony w Ogrodzie umili Jednorożec Gucio – uczuciowy bohater książek Aurélie Chien Chow Chine…

Oprócz wspomnianej wystawy Zabawa, zaprezentowana zostanie również wystawa kolaży poświęconych Mickiewiczowi, a czytelnicy będą mieli okazję poznać twórczość tak literacką, jak i fotograficzną i aktorską uczestników wakacyjnych konkursów z romansami w tle.
Na zakończenie Narodowego Czytania odbędzie się koncert najpiękniejszych ballad. Na scenie wystąpi Mariusz Goli, niezwykle utalentowany gitarzysta, busker rozpoznawalny na ulicach nie tylko Katowic, ale i innych miast w całej Polsce, a także za granicą. Urzeczeni jego talentem będą mogli zakupić płytę, podpisaną przez artystę.

Udział w Narodowym Czytaniu jest bezpłatny; wydarzenie rozpocznie się o godz. 11.00. Imprezę poprowadzi Andrzej Dopierała, założyciel i prowadzący Teatr Bez Sceny.

Program:

11.00-11.15 Powitanie Gości, rozpoczęcie Narodowego Czytania
11.15-11.30 Czytanie przez zaproszonych Gości
11.30-11.45 Czytanie przez Czytelników
11.45-12.00 Prezentacja imprezy i wrześniowych wydarzeń
12.00-12.15 Czytanie przez aktorów Teatru Bez Sceny
12.15-12.30 Czytanie przez Czytelników
12.30-12.40 Wręczenie nagród zwycięzcom wakacyjnych konkursów
12.40-13.00 Czytanie przez Czytelników
13.00-13.20 Czytanie przez aktorów Teatru Bez Sceny
13.30-14.00 Koncert gitarowy Mariusza Goliego
14.00 Zakończenie, pamiątkowe zdjęcie

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
20 − 8 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.