Wyburzany obiekt / fot. KAW.Katowice
Reklama

Zamiast pustostanu z czasów PRL na osiedlu Witosa będą mieszkania. KTBS wybuduje ich 75. Rozpoczęła się rozbiórka biurowca przy ulicy Kossutha 7 w Katowicach. Docelowo powstanie tam budynek z 75 wielopokojowymi mieszkaniami. Inwestycja ma kosztować prawie 47 mln zł. 

Budynek pochodzi z lat 70, to obiekt typu „Lipsk”, który dziś jest bardzo nieekonomiczny do wykorzystywania. Te konstrukcje są bardzo energochłonne i niewygodne dla użytkowników

Reklama

„Zarządzanie temperaturą wewnątrz takiego budynku to duże wyzwanie, w lecie często bywa w nich gorąco, a zimą panuje przejmujący chłód. Przez swój układ konstrukcyjny „Lipski” są niepodatne na rozbudowę czy modernizację, dlatego rozbiórka, tak jak w przypadku os. Witosa, jest najczęściej jedynym rozwiązaniem”- informuje miasto.

Rozbiórka obiektu zakończy się w połowie sierpnia.

„W czasie rozbiórki zaskoczyła nas część rozwiązań zastosowanych w budynku, jak np. znacznie potężniejsze niż wynika to z potrzeby konstrukcji stropy, czy dużo niewykorzystanej przestrzeni pomiędzy elementami składowymi biurowca. Dziś takie praktyki przy projektowaniu byłyby niemożliwe” – mówi Janusz Olesiński, prezes Katowickiego TBS.

Zamiast biur, mieszkania

Po zakończeniu prac rozbiórkowych, wystartuje warta niemal 47 mln złotych, budowa nowego budynku mieszkalnego Katowickiego TBS. Będzie to budynek przeznaczony dla rodzin z dziećmi, zawierający 75 mieszkań wielopokojowych – największe będą miały nawet 5 pokoi. Gdy zbierano wnioski od zainteresowanych zamieszkaniem na powstałym wtedy osiedlu KTBS przy ul. Leopolda, okazało się, że bardzo dużo osób poszukuje większych lokali. Planowany budynek przy ul. Kossutha 7 jest odpowiedzią na to zainteresowanie. Dodatkowo część użytkowa budynku zostanie przeznaczona na żłobek oraz dyrekcję miejskiej biblioteki publicznej, która ma być przeniesiona z dotychczasowej siedziby mieszczącej się przy ul. Kossutha 11. Budynek będzie posiadał parking wewnętrzny i zewnętrzny, gdzie znajdzie się około 170 miejsc parkingowych, dzięki czemu jego obecność nie wpłynie negatywnie na możliwość parkowania na osiedlu. Planuje się, że w przyszłości także biurowiec przy ul. Kossutha 11 zostanie wyburzony, a w jego miejscu powstanie blok mieszkalny. Na całość prac budowlanych i wykończeniowych wykonawca ma 24 miesiące od podpisania umowy, co oznacza  że budynek powinien być gotowy w I/II kwartale 2024.

Nawet 58 osób na jedno mieszkanie

W majowym naborze na wolne lokale w budynku przy pobliskiej ul. Sławka padł kolejny rekord zainteresowania, aż 58 chętnych starało się o jeden z lokali pomimo tego, że przed zamieszkaniem nowy najemca musi wpłacić zwrotną partycypację w wysokości kilkudziesięciu tysięcy złotych oraz zwrotną kaucję (12-krotność czynszu). Inflacja i trudna sytuacja na rynku nieruchomości to bez wątpienia przyczyny zwiększonego zainteresowania bezpiecznym wynajmem z miejskiej spółki.

Nowe mieszkania zbudowane na os. Witosa dołączą do grona 2400 lokali, którymi już dysponuje spółka.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
1 + 20 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.