Autobusy PKM Katowice / fot. InfoKatowice.pl
Reklama

Rondo w Katowicach będzie miało priorytet dla ruchu autobusów? Chodzi o Rondo Mikołowskie, z wnioskiem o zamiany i usprawnienie ruchu komunikacji w tym rejonie zwrócili się radni Forum Samorządowego – Krzysztof Kraus i Borys Pronobis.

Radni chcą usprawnienia przejazdu autobusów przez tzw. Rondo Mikołowskie, a co za tym idzie zwiększenia atrakcyjności komunikacji zbiorowej z terenu Osiedla Witosa i miast ościennych jak Chorzów czy Ruda Śląska. Rajcy wnieśli o przeanalizowanie i wdrożenie następujących zmian.

Reklama

1/ wytyczenie w ramach środkowego pasa ruchu na Al. Górnośląskiej (droga zbiorcza) buspasa do skrętu w lewo z Al. Górnośląskiej w stronę ul. Mikołowskiej do centrum Katowic z jednoczesnym utrzymaniem w obrębie tego pasa możliwości jazdy na wprost dalej Al. Górnośląska do połączenia z główną jezdnią autostrady A4;

2/ przebudowa chodnika wzdłuż terenu Akademii Wychowania Fizycznego im. J. Kukuczki i przeniesienie go w części na teren zielony celem stworzenia dodatkowego pasa ruchu wyłącznie dla autobusów tak, by umożliwić im zjazd do zatok przystankowych bez konieczności stania w korku na luku.

„Powyższe rozwiązania powinny pozytywnie wpłynąć na sytuację i upłynnić ruch zbiorowy pomiędzy Osiedlem Witosa / miastami ościennymi i Śródmieściem” – ocenili radni.

Sprawa jednak nie jest taka prosta, bo ta droga nie należy do miasta.

„Wniosek Panów Radnych został przesłany do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad z prośbą o zajęcie stanowiska. Węzeł drogowy na skrzyżowaniu al. Górnośląskiej (drogi w ciągu autostrady A4) z ul. Mikołowską jest w zarządzie GDDKiA, zatem merytoryczna odpowiedź zostanie Panom przekazana niezwłocznie po otrzymaniu stanowiska zarządcy tego węzła drogowego” – poinformował wiceprezydent Katowic, Bogumił Sobula.

Reklama

1 Komentarz

  1. Może coś źle zrozumiałem bo opis mało precyzyjny (przydałaby się jakaś mapa/szkic). Z tego co przeczytałem wnioskuję – może błędnie, że projekt ten przewiduje całkowite zamknięcie dla pojazdów innych niż autobusy zjazdu z A4 w kierunku centrum na ul. Mikołowską, zjazdu z którego korzystają dziennie kierowcy tysięcy samochodami. Którędy mieliby wówczas dojeżdżać do swoich domów mieszkańcy całej południowej części śródmieścia, dojeżdżać do AWF pracownicy i studenci tej uczelni jadący z wszystkich miast położonych na zachód wzdłuż A4 jak i os. Witosa? Przez ul. Bocheńskiego, Francuską, obie już bardzo zatłoczone, a może w jeszcze większym korku skręcają w prawo i zawracając na Brynowskiej? Pełna moja zgoda odnośnie p. 2, z tym, że wówczas pożądaną byłaby tam sygnalizacja świetlne, bowiem praktycznie krzyżowałby się ruch z trzech pasów. Przy okazji dobrze byłoby chodnik ten przedłużyć do ul. Barbary.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
21 − 7 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.