Schody w Parku po prawej stronie drzewo
foto: Marek Mróz
Reklama

Katowiczanie z osiedla Witosa zadecydowali, jak ma wyglądać nowy Plac św. Herberta. Po serii spotkań, warsztatów i ankiet powstała wstępna koncepcja modernizacji. Swoje opinie przekazało ponad 400 mieszkańców.

Plac św. Herberta, położony w sercu dzielnicy, od lat pełni funkcję rekreacyjną i integracyjną. Z czasem jednak jego infrastruktura zaczęła się zużywać. Miasto postanowiło więc przeprowadzić modernizację, poprzedzając ją szerokimi konsultacjami społecznymi.

Z ankiety wynika, że aż 88 proc. mieszkańców regularnie odwiedza plac, najczęściej na spacery i spotkania z dziećmi. Mieszkańcy uznali, że najważniejszą funkcją tego miejsca jest rekreacja i wypoczynek, ale oczekują też przestrzeni do wydarzeń kulturalnych i integracji sąsiedzkiej.

Wśród najczęstszych postulatów znalazły się: remont ławek i chodników, lepsze oświetlenie, modernizacja fontanny oraz rozbudowa placu zabaw. Wielu mieszkańców zwracało uwagę na brak cienia i konieczność nowych nasadzeń, a także wyraziło chęć, by na placu powstała kawiarnia lub mały lokal gastronomiczny.

Podczas warsztatów w Szkole Podstawowej nr 33 wspólnie opracowano wytyczne dla projektantów. Znalazły się w nich m.in. pomysły na polanę piknikową, miejsca do grillowania, strefę relaksu z leżakami oraz ścieżki dostosowane do wózków i hulajnóg.

We wrześniu 2025 roku została zaprezentowana mieszkańcom wstępną koncepcję modernizacji, która spotkała się z pozytywnym odbiorem. Teraz dokumentacja trafi do Zakładu Zieleni Miejskiej, który zajmie się realizacją inwestycji.

Plac św. Herberta ma stać się nowoczesną, zieloną przestrzenią wypoczynku i spotkań – zaprojektowaną przez i dla mieszkańców.

Więcej informacji o konsultacjach i projekcie: www.katowice.eu/konsultacje

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ta strona używa Akismet do redukcji spamu. Dowiedz się, w jaki sposób przetwarzane są dane Twoich komentarzy.