Dolina 5 Stawów / fot. UM Katowice
Reklama

5 firm chce projektować Dolinę 5 Stawów w Katowicach. Wszystkie mieszczą się w budżecie przewidzianym na projekt inwestycji. To ma być największy zielony projekt w ostatnich latach na terenie Katowic. Stworzone zostanie połączenie wodne między Stawami Morawa i Borki, powstanie nowa stanica żeglarska, drogi rowerowe, kąpieliska, zaplecze sanitarne, promenada i łąka kwietna. Pojawi się też monitoring i oświetlenie.

Inwestycja ma być warta w sumie około 50 mln zł. Na projekt miasto chce przeznaczyć nieco ponad 1,8 mln zł (brutto). Zgłosiło się w sumie 5 firm, które mieszczą się w założonym budżecie.

Firma Koszt-Bud z Knurowa chce nieco ponad 1,5 mln zł, Pracownia Projektowa F-11 z Krakowa nieco ponad 1,1 mln zł, najtańszą ofertę złożyła GPVT Pracownia Architektoniczna 820 tys. zł. Autorska Pracownica Projektowa JWMS chciała ponad 1,2 mln zł, podobnie Amaya Architekci.

To właśnie ta ostatnia firma przygotowywała dla Katowic materiał wyjściowy dla inwestycji czyli „Koncepcję architektoniczno-urbanistyczną zagospodarowania terenów w okolicy stawów Morawa, Borki i Hubertusy”.

„Koncepcja została opracowana na podstawie wytycznych wskazanych przez mieszkańców Katowic w ramach przeprowadzonych wcześniej konsultacji społecznych. Podczas konsultacji katowiczanie wskazywali, że największymi atutami tego obszaru są natura, czysta woda w stawach, cisza, zieleń, możliwość kąpieli oraz istnienie harcerskiej stanicy żeglarskiej” – informuje katowicki magistrat.

Miasto jeszcze nie wybrało wykonawcy, ale ten będzie miał 14 miesięcy na prace projektowe.  Po opracowaniu dokumentacji budowlano-wykonawczej projektu wykonawczego będzie możliwy wybór wykonawcy prac w terenie, które zgodnie z harmonogramem powinny się rozpocząć na przełomie I/II kwartału 2023 roku. Ze względu na skalę tej inwestycji, prace będą realizowane w etapach.

Przypomnijmy, że okolice stawów Morawa, Borki oraz trzech Hubertusów znajdujących się na terenie katowickich dzielnic Szopienic i Burowca tworzą zajmujący 157 hektarów kompleks przyrodniczo-krajobrazowy „Szopienice-Borki”. Stawy powstały w XX wieku w miejscach, z których wydobywano piasek na potrzeby górnictwa. Łączna powierzchnia wspomnianych zbiorników wodnych wynosi 91 hektarów – co oznacza, że jest aż 10 razy większa niż powierzchnia zbiorników w Dolinie Trzech Stawów, które liczą łącznie 9 hektarów.

Więcej na temat planów co do Doliny 5 Stawów znajdziecie tutaj.

Reklama

1 Komentarz

  1. Oby ze sztauwajerow ubylo ludzi bo nie da sie juz tam spokojnie wypoczywac wszedzie masa ludzi ehh zniszczono te miejsce wybudowano biurowce dwie meliny i koniec ciszy !!!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
17 − 16 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.