Kontrola trzeźwości / fot. Policja
Reklama
Dzisiaj katowicka policja szuka pijanych kierowców. Wzmożone kontrole na terenie miasta prowadzi drogówka w związku z akcją „Trzeźwość”. 

Trwa akcja „Trzeźwość” w Katowicach

Policjanci katowickiej drogówki od wczesnych godzin rannych prowadzą wzmożone kontrole trzeźwości w kilku wyznaczonych punktach miasta. Celem tej akcji jest wyeliminowanie z dróg osób, które kierują pojazdami pod wpływem alkoholu lub narkotyków, znane jako jazda na tzw. podwójnym gazie. Tego rodzaju kontrole są istotnym elementem działań prewencyjnych, które mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa na drogach i zmniejszenie liczby wypadków spowodowanych przez nietrzeźwych kierowców.

Przypominamy, że prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości to przestępstwo, za które grożą surowe kary. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, osoba prowadząca pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, będąca w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 3. Jeżeli sprawca był już wcześniej prawomocnie skazany za podobne przestępstwo, kara może wynosić do 5 lat pozbawienia wolności. Dodatkowo, prowadzenie pojazdu po spożyciu alkoholu lub środków podobnie działających podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 2500 złotych.

Ponadto, sąd obligatoryjnie orzeka zakaz prowadzenia pojazdów, co ma na celu uniemożliwienie nietrzeźwym kierowcom ponownego uczestnictwa w ruchu drogowym. To działanie jest kluczowe w zapobieganiu kolejnym incydentom i poprawie ogólnego bezpieczeństwa na drogach.

Reklama

Warto również zwrócić uwagę na nowy przepis, który wszedł w życie 14 marca 2024 r., zaostrzający kary za prowadzenie pojazdów mechanicznych pod wpływem alkoholu bądź środków odurzających. Nowe prawo stanowi, że osoba decydująca się na jazdę w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem narkotyków musi liczyć się z możliwością utraty swojego samochodu. Zgodnie z artykułem 44b znowelizowanego kodeksu karnego, sąd orzeknie przepadek pojazdu mechanicznego, jeżeli w czasie popełnienia przestępstwa pojazd nie stanowił wyłącznej własności sprawcy albo po popełnieniu przestępstwa sprawca zbył, darował lub ukrył pojazd podlegający przepadkowi, orzeka się przepadek jego równowartości.

Ta nowa regulacja jest ważnym narzędziem w walce z nietrzeźwymi kierowcami, mającym na celu dalsze ograniczenie liczby takich incydentów. Kontrole trzeźwości, surowe kary oraz nowe przepisy prawne są częścią szeroko zakrojonych działań mających na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach i ochronę życia oraz zdrowia wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
17 − 6 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.