Reklama

Praca to ważny element życia każdego z nas. Spędzamy w niej często większość dnia, więc warto abyśmy czerpali z niej jak największą przyjemność. Dowiedz się, jak wybrać najlepszą ofertę dla siebie i zdobyć dobrą pracę!

1.  Zastanów się nad swoją profesją

Najistotniejszą kwestią w dobrym wykonywaniu pracy jest dobranie odpowiedniego zawodu dla siebie. Każdy z nas różni się cechami charakteru, charyzmą czy zdolnościami, dlatego istnieje tak wiele możliwości, aby każdy znalazł coś interesującego. Nie powinniśmy sugerować się naciskami ze strony rodziny, czy modą na obecnie płatny zawód. Będziemy dobrze wykonywać swoje obowiązki, jeżeli nie będą one karą. A w tym celu warto najpierw zastanowić się, czego oczekujemy od naszego miejsca pracy, gdzie moglibyśmy się odnaleźć oraz czym się interesujemy. Niektóre rzeczy wychodzą nam lepiej niż innym, więc dobra obserwacji swoich umiejętności pozwoli nam na wskazanie potencjalnej ścieżki kariery.

Reklama

2.  Szukaj w odpowiednim miejscu

Kiedy już wybrałeś mniej więcej branżę, która będzie Ci się podobać, warto rozpocząć poszukiwania pracy. Nie musisz od razu wybierać jednego zawodu na całe życie, ale ważne jest określenie przynajmniej kierunku, w którym chcesz zmierzać. Obecnie najwięcej ofert pracy możemy znaleźć na portalach pracy w internecie. Nie musimy już kupować gazet i wyszukiwać mocno okrojonych propozycji, a wybrać spośród setek dostępnych w jednym miejscu. Serwis GoWork pozwala na sprawne i intuicyjne poszukiwanie pracy – możemy wybrać tam filtry, na których nam zależy. Czy interesuje nas konkretne stanowisko, typ umowy, wynagrodzenie, a nawet konkretna nazwa firmy? Możemy zaznaczyć tylko to, co nam odpowiada tak aby ograniczyć szukanie do minimum.

3.  Napisz profesjonalne CV

Aby pokazać się pracodawcy z jak najlepszej strony, warto poświęcić czas na wykonanie poprawnego i ciekawego CV. Jest to dokument, który wysyłamy jako aplikację na nowe stanowisko i stanowi on swego rodzaju wizytówkę naszego dotychczasowego życia zawodowego. Warto pamiętać, aby umieścić tam wszystkie miejsca pracy, ponieważ każde z nich mogło dać nam inne doświadczenia. Możemy wspomnieć o przebytych kursach czy szkoleniach, naszym wykształceniu, a także dodatkowych umiejętnościach. Niezwykle ceniona jest obecnie znajomość języków obcych, a więc warto o takowej wspomnieć. Ważne jest, aby CV było czytelne – najlepiej skorzystać z gotowego kreatora, który ułoży całą historię w logiczną całość. Możemy wspomnieć na dole również o naszych zainteresowaniach – może być to dobry wstęp do ciekawej rozmowy z przyszłym pracodawcą. Dokument powinien zawierać również nasze aktualne zdjęcie – pamiętajmy, aby było to dość formalne ujęcie, w rzeczywisty sposób przedstawiające naszą twarz.

4.  Wykaż się podczas rekrutacji

Jeżeli przykujemy uwagę rekrutujących osób, zostaniemy następnie zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną. Jest to niezbędny etap, aby rozpocząć dalszą współpracę, więc warto się do niej odpowiednio przygotować. Nie znamy pytań, które możemy mieć zadane, ale zazwyczaj jest ich kilka i opierają się na podobnych założeniach – ważne jest, abyśmy przedstawili się z jak najlepszej strony, opowiedzieli więcej o naszym doświadczeniu zawodowym, a także byli profesjonalni. Ważny jest również wygląd i nasza ogólna aparycja – nie powinniśmy się spóźniać, a na większość spotkań należy ubrać się według biznesowego dresscode – są to detale, które często mogą zadecydować o naszym zatrudnieniu. A co najważniejsze – nie powinniśmy się stresować!

5.  Bądź elastyczny!

Kiedy starasz się o pracę, pamiętaj, iż nie zawsze dostaniesz ją od razu. Warto wysłać kilka lub nawet kilkanaście CV, aby zwiększyć swoje szanse w różnych firmach. Jeżeli niedawno straciliśmy pracę, pamiętajmy, że być może takie pozornie negatywne wydarzenie może odwrócić się w coś dobrego, na przykład jeszcze lepsze miejsce pracy. Pamiętajmy, iż obecnie rynek jest bardzo zmienny – dlatego warto obserwować aktualne prognozy i być gotowym na ewentualne przebranżowienie. Elastyczność i cierpliwość to cechy, które z pewnością wyjdą nam na dobre. Jeżeli jest taka potrzeba, nie bój się zmian i próbuj nowych rzeczy, a z pewnością znajdziesz swoje wymarzone zajęcia na lata.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
27 − 24 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.