Premier Mateusz Morawiecki w Katowciach / fot. Premier.gov.pl

W sobotę w regionie rozpoczęły się uroczystości upamiętniające wybuch II Powstania Śląskiego. Wydarzenie było połączone z setną rocznicą Bitwy Warszawskiej. Poza lokalnymi samorządowcami jak marszałek, prezydenci miast i przedstawiciele GZM, udział w wydarzeniach na Śląsku brał premier Mateusz Morawiecki.

Sobotnie uroczystości rozpoczęły się o godzinie 9.00 od złożenia wieńców pod pomnikiem ku czci Poległych Żołnierzy 75. Pułku Piechoty w Chorzowie i pod monumentem upamiętniającym Józefa Piłsudskiego na Plac Bolesława Chrobrego w Katowicach.

„W stulecie Bitwy Warszawskiej, wspólnie z radnymi: Zbigniewem Przedpełskim, Rafałem Kandziorą i Bartłomiejem Kowalskim złożyliśmy wieniec przy pomniku Józefa Piłsudskiego. To nasz wyraz pamięci o bohaterach walczących o naszą niepodległość, bohaterach którzy oddali życie za Ojczyznę” –mówił marszałek województwa, Jakub Chełstowski.

O godzinie 10.00 przed Archikatedrą Chrystusa Króla w Katowicach odbył się koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Wojskowej Orkiestry Garnizonowej w Bytomiu. Koncert poprzedził mszę świętą w archikatedrze w intencji Ojczyzny poświęconą bohaterom II Powstania Śląskiego i Bitwy Warszawskiej. Po zakończeniu nabożeństwa, wieńce zostały złożone pod pomnikiem Żołnierza Polskiego na katowickim Osiedlu Paderewskiego.

Od 13.00 trwały uroczystości na Skwerze Stulecia Powstań Śląskich w Parku Śląskim, który właśnie dziś został oficjalnie otwarty. Tablicę ku czci powstańców poświęcił biskup pomocniczy Grzegorz Olszowski. W uroczystości udział wziął premier RP, Mateusz Morawiecki.

„Z ogromną wdzięcznością przyjmuję fakt inauguracji tego dzieła i tego miejsca, które symbolizuje tak ważne dla naszej historii daty Powstań Śląskich. Bo trzeba dziś powiedzieć, że bez Śląska, nie byłoby silnej Polski. Wierzę, że ludzie, którzy historię Polski wtedy tworzyli, bohaterowie tamtych lat, byliby ze współczesnego Śląska i dzisiejszej Polski dumni. Obok cudu nad Wisłą, jak określamy Bitwę Warszawską 1920 roku, wydarzył się także powstańczy cud nad Rawą. Młode, nieokrzepłe ciągle polskie państwo musiało walczyć niemal na wszystkich swoich granicach o przetrwanie. Wielu wtedy wydawało się wtedy, że Polska to domek z kart, który się rozpadnie. Odwagą, bohaterstwem i hartem ducha udowodniliśmy, jak bardzo się mylili – mówił premier Mateusz Morawiecki.

W Parku Śląskim, w ramach obchodów Święta Wojska Polskiego, można było obejrzeć militaria z przekroju wielu dekad oraz wystawę dedykowaną bohaterom Powstań Śląskich.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
18 − 12 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.