Premier w trakcie konferencji przed Śląskim Urzędem Wojewódzkim / fot. Kancelaria Premiera

Dzisiaj do Katowic przyjechał premier Mateusz Morawiecki w związku z sytuacją epidemiologiczną w województwie śląskim. „Nie ma mowy o izolacji Śląska” – mówił premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że nie ma jego zgody i zgody rządu na zamknięcie województwa. Rozmawiał też z górnikami ozdrowieńcami oraz szefami spółek węglowych.

“Na pewno sytuacja jest opanowana, sytuacja jest pod kontrolą” – mówił premier Mateusz Morawiecki. „Wkrótce koronawirus tutaj w województwie śląskim będzie miał coraz mniejsze znaczenie” – dodał premier.

Górnicy do pracy w kopalniach wrócą w poniedziałek/wtorek. „Będzie można zwiększyć produkcję” – mówił premier. W katowickiej kopalni Murcki-Staszic możliwy będzie powrót do pracy na jedną zmianę.

Premier zaznaczył, że setki tysięcy miejsc pracy zostało uratowane na Śląsku dzięki Tarczy Antykryzysowej. Podkreślił, że chodzi nie tylko o górnictwo, ale także o mikro i małe firmy działające w naszym regionie.

„Tu na Śląsku musi wrócić życie gospodarcze przynajmniej jak ze stanu przed koronawirusem” – stwierdził Mateusz Morawiecki.

Jak podał wojewoda w regionie mamy 5132 osoby zarażone, 2 tys. górników ma wynik pozytywny. W tej chwili próbkowane są kopalnie Bielszowice, Ziołówka i Marcel.

„Jeżeli się okaże, że ten procent może być niepokojący wówczas podejmujemy decyzję na sztabie, żeby przesiać, przetestować wszystkich pracowników danych zakładów wydobywczych” – mówił wojewoda Jarosław Wieczorek.

Do pracy wrócą górnicy, którzy mają dwa przeprowadzone badania na obecność wirusa z wynikami ujemnymi.

Z danych podanych przed godziną 10.00 wynika, że w kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej, gdzie przeprowadzono badania próbkowe wykryto 428 przypadków zarażenia koronawirusa. Jak poinformowało JSW w kopalniach Pniówek i Pawłowice to 412 osób, 12 osób w Ruch i Zofiówka. 4 wykryta także w kopalni Jastrzębie-Bzie. Na kwarantannie znajduje się obecnie 377 osób.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
10 − 5 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.