W pociągach Kolei Śląskich za bilet zapłacimy kartą. To odpowiedź przewoźnika na potrzeby pasażerów. Już nie trzeba będzie dysponować gotówką żeby kupić bilet u konduktora. Nowa opcja płatności ma być dostępna po wakacjach. Co z biletomatami w pociągach?

Płatność kartą za bilety komunikacji miejskiej to standard np. w Łodzi, gdzie w autobusach i tramwajach można kupić bilet za pomocą biletomatów. Płatności kartą na liniach obsługiwanych przez PKM Tychy wprowadziła też Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia. Tego typu płatności docelowo mają być wprowadzone na wszystkich liniach obsługiwanych przez należący do Metropolii Zarząd Transportu Metropolitalnego.

Koleje Śląskie robią krok do przodu

Jak się dowiedzieliśmy, krok w tej sprawie zrobiły też Koleje Śląskie, które od września chcą wprowadzić płatności kartą.

„Mamy już wybranego wykonawcę, który będzie wyposażał nasze załogi konduktorskie w urządzenia mobilne, do płatności kartą” – mówi Tomasz Musioł, rzecznik Kolei Śląskich. Niespełna 250 pracowników ma zostać przeszkolonych w tej kwestii, szkolenia jednak utrudnia pandemia oraz obecnie sezon urlopowy.

„Mamy urządzenia sprawdzone, przetestowane już na liniach. Nawet na tych, na których były zgłaszane braki w dostępie sieci” – dodał rzecznik Kolei Śląskich. Spółka wprowadza też jednego wykonawcę płatności mobilnych, tak żeby nie mnożyć bytów i komplikować nadmiernie sprawy pasażerom.

Co do wprowadzenia biletomatów, to sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Chodzi głównie o kwestie gwarancji na składy. Żeby zamontować biletomat, co jest ingerencją w sam pociąg trzeba mieć zgodę wykonawcy żeby nie stracić gwarancji. Koleje Śląskie nawet kwestie naklejek w pociągach czy komunikatów dla pasażerów muszą uzgadniać z gwarantem, w tym przypadku z Pesą.

„Będziemy na pewno prowadzić z nimi rozmowy” – mówił Tomasz Musioł.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
10 + 24 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.