foto: Jacek Waszut-Wójkowski
Reklama

Niezależnie czy wybieramy komunikację miejską, rower czy samochód – szybki i łatwy dojazd do pracy, szkoły czy na zakupy jest niewątpliwym atutem każdej lokalizacji. W ramach Rankingu Dzielnic Otodom ankieterzy zadali mieszkańcom 12 największych miast w Polsce pytania dotyczące komunikacji, korków i dostępności miejsc parkingowych. W tej kategorii było aż pięć pytań: o łatwy dojazd w różne miejsca, sprawną komunikację miejską, korki, dostępność alternatywnych form transportu jak rower miejski czy hulajnoga oraz miejsca parkingowe, w tym parking dla odwiedzających nas gości. Zobaczmy zatem, jak poszczególne dzielnice Katowic wypadły w tej kategorii.

Jak się jeździ po Katowicach? Których okolic unikać ze względu na korki? Gdzie nie ma trudności ze znalezieniem miejsca do parkowania? W której części miasta bez problemu wypożyczymy rower czy hulajnogę elektryczną? Ankieterzy zbadali, po której dzielnicy Katowic podróżuje się najwygodniej – i to bez względu na środek transportu.

Jest nieźle, tylko te korki i brak miejsc parkingowych…

Aby dowiedzieć się, po której dzielnicy Katowic jeździ się najwygodniej, ankieterzy Agencji Badawczej IQS na zlecenie Otodom poprosili ponad 1600 mieszkańców miasta o odpowiedź na kilka pytań. Interesowało ich, jak w ich dzielnicy działają komunikacja publiczna i transport alternatywny oraz czy w okolicy jest wystarczająca liczba miejsc parkingowych. Przyjrzeli się również kwestii korków – i to właśnie one okazały się jednym z większych problemów.

Ankietowani sygnalizowali, że po większości katowickich dzielnic nie da się jeździć płynnie. Mieli też sporo zastrzeżeń co do dostępności miejsc do parkowania – w wielu częściach miasta w opinii respondentów jest ich wyraźnie za mało. Co ciekawe, w przypadku innych dużych miast także te dwie kwestie budzą najwięcej emocji – na korki i przepełnione parkingi narzekali również choćby mieszkańcy Krakowa, Poznania czy Warszawy.

Zawodzie zwycięża drugi raz z rzędu

Mimo nienajlepszych not za korki i miejsca parkingowe mieszkańcy ocenili komunikację po Katowicach całkiem nieźle. Co prawda żadnej z dzielnic nie udało się przekroczyć czterech punktów w pięciopunktowej skali ocen, ale kilku lokalizacjom niewiele brakowało.
I tak laur zwycięstwa w rankingu dzielnic Otodom przypadł w udziale – i to już drugi raz z rzędu – Zawodziu. Ankietowani ocenili tę lokalizację na 3,98 punktu. Warto zauważyć, że na wysoką pozycję Zawodzia duży wpływ miała wyjątkowo sprawna komunikacja miejska w tej części miasta. Mieszkańcy podkreślali też świetne położenie tej dzielnicy – stąd po prostu wszędzie jest łatwo dojechać.

Na kolejnych miejscach uplasowało się Załęzie z notą na poziomie 3,91 punktu oraz Brynów-Osiedle Zgrzebnioka oceniony na 3,89 punktu.

Kostuchna z najsłabszą oceną

Ostatnie miejsce w drugiej edycji rankingu dzielnic Katowic zajęła Kostuchna. Należy jednak podkreślić, że rywalizacja w tej kategorii była bardzo wyrównana – różnica między liderem a zamykającą stawkę dzielnicą wynosi niespełna jeden punkt.

– Niska ocena dzielnic, które wypadły najsłabiej w rankingu Otodom wynika z dużej liczby remontów, które obecnie skutecznie utrudniają przemieszczanie się po tych częściach miasta. Weźmy chociaż przebudowę ul. Kościuszki, trasy DK 86 czy ul. Pszczyńskiej. Warto przy tym pamiętać, że remonty nie będą trwać wiecznie, a po ich zakończeniu jest spora szansa na wyraźną poprawę sytuacji – komentuje Michał Marciniak, MMC Nieruchomości Sp. z o.o..

Choć Katowice to jedno z większych polskich miast, to zdaniem mieszkańców przemieszczanie się po nim jest całkiem wygodne. Największe problemy, odczuwane zwłaszcza przez zmotoryzowanych, to korki i niedostateczna liczba miejsc parkingowych. Dużym plusem Katowic z kolei jest komunikacja miejska i transport alternatywny.
Kiedy badacze zestawili katowickie odpowiedzi z ocenami z 11 innych miast, dla których przygotowali Ranking Dzielnic, okazało się, że Katowice znajdują się w czołówce najwyżej ocenianych. Najbardziej zadowoleni z komunikacji są mieszkańcy Białegostoku, gdzie średnia ocena to 3,75, Gdyni (3,69) i Lublina (3,66). Katowice wraz z Poznaniem uzyskały identyczny wynik (3,56) i znalazły się tuż za podium. Najmniej zadowoleni z komunikacji w swojej okolicy są mieszkańcy Łodzi i Krakowa (po 3,32).

Reklama

1 Komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
10 − 4 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.