Rzymskokatolicki kościół pod wezwaniem Opatrzności Bożej w Katowicach-Zawodziu./ fot. Adrian Tync / Wikipedia
Reklama

Wojewódzki Konserwator Zabytków wpisał do rejestru zabytków dwa obiekty z terenu Katowic. Chodzi o budynek szybu „Wilson” przy ul. Oswobodzenia 1 oraz kościół parafialny pw. Opatrzności Bożej przy ul. 1 Maja w dzielnicy Zawodzie.

Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Katowicach wpisał do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego, dwa obiekty z terenu Katowic. Chodzi o szyb „Wilson” oraz kościół parafialny na Zawodziu.

Reklama

Pod numerem A/516/2019 wpisano do rejestru zabudowania szybu „Wilson” kopalni „Wieczorek” przy ul. Oswobodzenia 1. Gmach od dawna jest znany z prowadzonej w nim działalności kulturalnej przez Monikę Pacę-Bros i Johanna Brosa. Wpis do rejestru zabytków objął budynek cechowni i łaźni z szatnią oraz wartowni z markownią dawnego szybu „Wilson” wraz z najbliższym otoczeniem.

W dniu 29 maja br. do rejestru zabytków pod numerem A/515/2019 wpisano z kolei kościół parafialny pw. Opatrzności Bożej przy ul. 1 Maja 52 w dzielnicy Zawodzie. Z godnie z decyzją zakres wpisu do rejestru zabytków obejmuje budynek kościoła w obrysie murów zewnętrznych.

Decyzja stała się ostateczna 18 czerwca br. Modernistyczny obiekt z lat 30. XX wieku już wcześniej był uznawany za wartościowy budynek, gdyż znajdował się w gminnej ewidencji zabytków Katowic.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
28 − 24 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.