Muzeum Historii Katowice / fot. InfoKatowice.pl

Katowiccy radni chcieli pisemnego uzasadnienia nagrody dla dyrektora Muzeum Historii Katowic. Dostał prawie 20 tys. zł w 2018 roku, a rok wcześniej niewiele mniej. Natomiast pracownicy tej miejskiej instytucji głośno mówią o niskich zarobkach tam panujących. Jednak radni zamiast merytorycznego uzasadnienia otrzymali jedynie podstawę prawną, która umożliwiła nagrodzenie dyrektora przez prezydenta Katowic. 

Pod koniec stycznia pisaliśmy, iż katowiccy radni Koalicji Obywatelskiej złożyli interpelację w sprawie nagrody dla dyrektora miejskiego muzeum. W ubiegłym roku największą nagrodę otrzymał dyrektor Muzeum Historii Katowic Jacek Siebel, chodzi o ponad 19,6 tys. zł. W uzasadnieniu magistrat podał, że jest to „nagroda roczna”. Radni wprost stwierdzili, że nie przedstawiono żadnego merytorycznego uzasadnienia dla tak wysokich nagród dla dyrektora tej jednostki miejskiej. Radni poprosili o przedstawienie takiego uzasadnienia w formie pisemnej. Chyba jednak nie takiej odpowiedzi się spodziewali.

Duże pieniądze

Radni Koalicji Obywatelskiej przypomnieli w swoim piśmie do Marcina Krupy, że w instytucji nie zarabia się najlepiej. – W tej instytucji są zatrudnieni pracownicy posiadający 15-letni, 20-letni, a w niektórych przypadkach 25-letni staż pracy, a wynagrodzenia nie przekraczają 2000 netto miesięcznie – podkreślili.

Pisemną odpowiedź na interpelację podpisała wiceprezydent miasta Marzena Szuba. Jednak w piśmie zamiast merytorycznego uzasadnienia, podano jedynie podstawę prawną dla przyznanej nagrody.

– W odpowiedzi na interpelację z dnia 24 stycznia 2019 r. dot. uzasadnienia dla przyznanej nagrody dla Dyrektora Muzeum Historii Katowic informuję co następuje: nagroda roczna dla dyrektora Muzeum Historii Katowic przyznawana jest na podstawie i zgodnie z Zarządzeniem nr 1205/2017 Prezydenta Miasta Katowice z dnia 17.01.2017 r. w sprawie ustalenia zasad i trybu przyznawania nagrody rocznej dla dyrektorów samorządowych instytucji kultury Miasta Katowice – stwierdziła wiceprezydent Szuba.

Odszukaliśmy wspomniane zarządzenie, z którego wynika, że dyrektorom może zostać przyznana nagroda wysokości maksymalnie trzykrotności miesięcznego wynagrodzenia.

Fragment zarządzenia

Tutaj warto przypomnieć, że dyrektor MHK nie jest jedynym, który otrzymał wysoką nagrodę w 2018 roku.

17 tys. zł otrzymał Piotr Zaczkowski, dyrektor Katowice Miasto Ogrodów – to też była nagroda roczna. Natomiast w sumie 16,8 tys. zł otrzymał dyrektor Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach. Mieczysław Wołosz otrzymywał nagrodę w 4 częściach za Sylwestrową Moc Przebojów, realizację zadań w pierwszym  i drugim półroczu oraz za szczególne zaangażowanie w wykonywanie nałożonych obowiązków w IV kwartale 2018 roku.

1 Komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
18 − 15 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.