Muzeum miejskie w Katowicach całkowicie niedostosowane do osób niepełnosprawnych? Chodzi o budynek główny Muzeum Historii Katowic w centrum miasta, przy ul. ks. Józefa Szafranka 9. Radna miejska Patrycja Grolik (KO) wskazała w swojej interpelacji, że obiekt – będący własnością miasta – jest całkowicie niedostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Zabytkowa kamienica, w której ulokowana jest miejska placówka, nie posiada windy ani schodołazu, co znacząco utrudnia dostanie się na sale ekspozycyjne na pierwszym, drugim i trzecim piętrze. Interpelację w tej sprawie wystosowała do prezydenta miasta radna Patrycja Grolik.

– Niesatysfakcjonująca jest propozycja, by osoby na wózkach wnosić, gdyż byłoby to niebezpieczne dla wnoszonych, jak i wnoszących.  Bardzo proszę Pana Prezydenta o zajęcie się tą sprawą, zwłaszcza, że we wrześniu br. otwarto nową część wystawy stałej o historii miasta. W pełni multimedialna wystawa, współfinansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, znajduje się na trzecim piętrze. Przez to jest praktycznie niedostępna dla osób niepełnosprawnych oraz osób, które mają problem z wejściem tak wysoko – stwierdziła Patrycja Grolik. – Proszę o pilne i wnikliwe przeanalizowanie tej sprawy. Obiekt Muzeum Historii Katowic przy ul. ks. J. Szafranka 9 jest obiektem użyteczności publicznej. Dziwi fakt, że do tej pory – przez prawie 40 lat funkcjonowania w tym miejscu – nie pomyślano o udogodnieniach dla osób, które posiadają trudności w poruszaniu się – dodaje.

Władze Katowic nie odniosły się jeszcze do tej sprawy. Warto przypomnieć, że w poprzednich latach planowano pozyskać na rewitalizację środki z Unii Europejskiej.

2 KOMENTARZE

  1. Co jest w Kato dostosowane ??? Nawet ruchome schody są tutaj nieruchome…..ale METROPOLIA……wstyd na cały świat po Klimatycznym WSTYD

  2. […] Chodzi o zabytkową kamienicę, w której ulokowana jest miejska placówka muzealna. Nie ma tam windy ani schodołazu, co znacząco utrudnia dostanie się na sale osobom niepełnosprawnym ruchowo. Interpelację w tej sprawie w grudniu ubiegłego roku wystosowała do prezydenta miasta radna Patrycja Grolik (pisaliśmy o tym tutaj). […]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
24 + 29 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.