Reklama

Maciej Stachura, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Katowice i jednocześnie kierownik Biura Prasowego, wygrał konkurs na Naczelnika Wydziału Komunikacji Społecznej. Okazał się najlepszym kandydatem w konkursie, w którym nikt inny nie wziął udziału. Stachura zasłynął m.in. ucieczką przed kamerą InfoKatowice.pl oraz wprowadzeniem polityki medialnej, która zakazywała mu występów przed kamerami serwisów internetowych. Teraz nadzorował będzie pracę nowego rzecznika prasowego.

Nowy Wydział Komunikacji Społecznej wchłonie Biuro Prasowe katowickiego magistratu, pojawi się też nowy rzecznik prasowy, który zostanie wybrany w drodze konkursu. – Moim zamierzeniem jest, by oprócz standardowej formy, rozmowa kwalifikacyjna przybrała też wymiar praktycznej weryfikacji umiejętności pracy przed kamerą i z mikrofonem – tłumaczy nam Maciej Stachura drogą mailową.

Reklama

Jakie zadania czekają nowy wydział? Lepsze działanie w mediach społecznościowych, koordynacja procesów związanych z aktywnością obywatelską – m.in. Budżetu Obywatelskiego czy konsultacji społecznych oraz kontynuacja działań Biura Prasowego.

Do tej pory Marcin Krupa miał trzech rzeczników prasowych i jednocześnie kierowników Biura Prasowego. Jakub Jarząbek odszedł z magistratu, gdy został sekretarzem miasta Mikołów. Na stanowisku zastąpiła go Justyna Łukasiewicz-Musiał, która wcześniej pracowała w sekretariacie Piotra Uszoka. Okazała się bardzo pomocna i kompetentna jeżeli chodzi o kontakt z mediami – przynajmniej tak wynika z naszych doświadczeń. Podobnie wysoko oceniamy współpracę z pracownikami Biura Prasowego. Po Łukasiewicz-Musiał nastał czas Macieja Stachury, wtedy asystenta Marcina Krupy, który wcześniej bez powodzenia startował na radnego z list Forum Samorządowego i Piotr Uszok.

Medialne problemy

Współpraca ze Stachurą okazała się bardzo wyboista – zwłaszcza przy tematach trudnych dla miasta. Przez długi okres nie mogliśmy np. uzyskać prostej informacji na temat tego, kto zgodził się na budowę wiat na ul. Warszawskiej i al. Korfantego w formule, która wymaga poprawy (wtedy brakowało zadaszenia nad ławkami, a ich montaż to koszt 430 tys. zł). Informacje po kilkumiesięcznych przepychankach ostatecznie otrzymaliśmy. W międzyczasie rzecznik pomylił się i wysłał do nas maila, który nie miał trafić do Infokatowice.pl

Rzecznik prasowy nie chciał też wystąpić przed kamerą InfoKatowice.pl. Według niego wypowiedzi przed kamerą są dostępne tylko dla telewizji ogólnopolskich i regionalnych. Problem w tym, że jedyną osobą, która się stosuje do owej polityki jest właśnie Maciej Stachura, ponieważ wszyscy inni urzędnicy nie mają problemu z wystąpieniem przed naszą kamerą, wliczając w to prezydenta Marcina Krupę.

– Mamy politykę nagrywania materiałów wideo (np. wywiadów, czy tzw. „setek”) wyłącznie dla stacji telewizyjnych ogólnopolskich czy też regionalnych. W związku z tym, że reprezentuje Pan stronę www, której Wydawcą jest Stowarzyszenie Bona Fides, uprzejmie proszę o nadsyłanie pytań drogą mailową – odpowiedział nam w kwietniu rzecznik Urzędu Miasta Katowice. Dlatego postanowiliśmy zapytać prezydenta Katowic, czy wie coś na temat owej polityki medialnej stosowanej przez Maciej Stachurę. Tutaj ostatecznie musieliśmy udać się do sądu w związku z tzw. bezczynnością organu, dzięki czemu w końcu odpowiedź otrzymaliśmy. Jak się okazało, nie ma zarządzenia prezydenta, ani innego spisanego dokumentu, który określałby rygory, na które powoływał się Maciej Stachura.

InfoKatowice.pl przez pewien okres nie otrzymywało również maili z informacjami wysyłanymi przez Biuro Prasowe do dziennikarzy. Stało się to zaraz po tym, jak nagraliśmy uciekającego rzecznika prasowego. Sytuacja była o tyle komiczna, że pomimo tego, że maile nie trafiały na skrzynkę InfoKatowice.pl, to otrzymywałem je na skrzynkę pocztową stacji radiowej, w której miałem przyjemność pracować przez ostatnią dekadę. Na pytanie skierowane w sprawie braku maili do Biura Prasowego usłyszeliśmy, że mamy rozmawiać z rzecznikiem prasowym. Koniec końców maile już do nas trafiają.

Pozytywne zmiany

Maciej Stachura wprowadził też pozytywne zmiany w Biurze Prasowym katowickiego magistratu. Raz w tygodniu urzędnicy przygotowują biuletyn informacyjny dla dziennikarzy z różnymi informacjami. Był chwalony również za organizację konferencji prasowych prezydenta Krupy.

 

Reklama

7 KOMENTARZE

  1. […] Stachura to bliski współpracownik Marcina Krupy, brał udział w jego pierwszej kampanii, w końcu gdy Krupa wygrał, został jego asystentem, następnie rzecznikiem prasowym Urzędu Miasta Katowice odpowiedzialnym za kontakt z mediami. Ostatecznie wygrał konkurs na stanowiska naczelnika Wydziału Komunikacji Społecznej Urzędu Miast…. […]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
20 − 6 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.