Katarzyna Cichos
Reklama

Katarzyna Cichos, doktor prawa i była członkini katowickiego Stowarzyszenia Bona Fides, otrzymała nominację na wicekonsula w Konsulacie Generalnym RP w Manchesterze. Po ataku prawicowych mediów, oskarżających ją o współpracę z „separatystycznym i antypolskim Ruchem Autonomii Śląska” nominacja dla Cichos została cofnięta.

Katarzyna Cichos przez kilka lat związana była z katowickim Stowarzyszeniem Bona Fides, gdzie zajmowała się m.in. bezpłatnym poradnictwem prawnym dla mieszkańców miasta i okolic, a także organizacją festiwalu Prawa Człowieka w Filmie. Dwa lata temu zdecydowała się zawiesić współpracę ze stowarzyszeniem i zająć się polityką, zostając radną Siemianowic Śląskich. W wyborach samorządowych sprzed dwóch lat starała się także o fotel prezydenta Siemianowic Śląskich, a wśród środowisk popierających jej kandydaturę był m.in. Ruch Autonomii Śląska, którego zresztą Cichos nie jest i nigdy nie była członkinią.

Reklama

Kilka tygodni temu Katarzyna Cichos otrzymała nominację na wicekonsula w Konsulacie Generalnym RP w Manchesterze, co wywołało prawdziwą burzę w prawicowych mediach. „Ważna nominacja w dyplomacji dla działaczki popieranej przez antypolskich separatystów z RAŚ”, „Katarzyna Cichos to działaczka powiązana z separatystycznym i antypolskim Ruchem Autonomii Śląska”, „Brawo! Rząd pogonił RAŚ! Śląska radna związana z RAŚ nie będzie polskim wicekonsulem” – to tylko niektóre fragmenty tekstów, które ukazały się na prawicowych portalach. W komentarzach do tych tekstów było jeszcze gorzej. Katarzynę Cichos nazwano m.in. „przedstawicielką V kolumny”, „tą bitch”, „będącą na usługach BND” czy mendą.

Ostatecznie, w wyniku nagonki prawicowych mediów nominacja dla Cichos została cofnięta. Sama ofiara całego zdarzenia przez kilka tygodni nie komentowała oficjalnie całej sytuacji. Dzisiaj rano postanowiła przerwać milczenie i na swoim profilu na Facebooku opublikowała otwarty list do mediów prawicowych i katolickich.

– W skutek artykułów, które ukazały się w czerwcu na Państwa portalach (m.in. Wpolityce.pl. Niezależna, Fronda, Gloria.tv, Pch24.pl), w których przedstawiliście mnie, jako „działaczkę popieraną przez antypolskich separatystów” i domagaliście się, by została wycofana moja kwalifikacja na stanowisko urzędnika konsularnego w Konsulacie Generalnym w Manchesterze, utraciłam nie tylko to stanowisko, ale i swoje dobre imię oraz lata ciężkiej pracy – pisze w liście Cichos. – Zastanawiam się, czym zasłużyłam sobie na taką nienawiść z Państwa strony. (…) Co więcej muszę postawić pytanie, do czego prowadzi przerysowywanie przez Państwa rzeczywistości? Bo czyż nie może stać się przyczółkiem narastającej nienawiści społecznej, która przyczynia się do fanatyzmu, a w skrajnych w przypadkach terroryzmu. Historia zna przykłady takich działań i choć wypływały one z różnych pobudek, ostatecznie zawsze okazywały się złem – dodaje radna Siemianowic Śląskich.

O komentarz do całej sprawy poprosiliśmy radnego Ruchu Autonomii Śląska z Katowic Marka Nowarę. – Jest to skandaliczne że media związane z obecną władzą zaatakowały panią Katarzynę Cichos za współpracę z Ruchem Autonomii Śląska. RAŚ jest legalnie działającym stowarzyszeniem, które pracuje na rzecz rozwoju samorządności w Polsce i rozwoju tożsamości kulturowej mieszkańców Śląska. – mówi Marek Nowara. – Powtarzane przez niektóre media stwierdzenia o tym, że RAŚ jest ruchem separatystycznym są kłamstwem. Naszym celem jest autonomia regionu w granicach państwa polskiego – dodaje radny RAŚ-u.

Grzegorz Wójkowski, prezes Bona Fides

Jestem zniesmaczony i załamany całą tą sytuacją. Znam wielu ludzi zajmujących się lokalną czy ogólnopolska polityką i z całą odpowiedzialnością mogę powiedzieć, że niewielu z nich ma tak wielkie standardy etyczne i jest tak zaangażowana w to co robi, jak Kasia Cichos. Nie mogę także zrozumieć, czemu polskie władze uległy nagonce prowadzonej przez kilku nienawistników i wycofały nominację, którą wcześniej zatwierdziły. Taka słabość władz może spowodować tylko jeszcze większą spiralę nienawiści w przyszłości, której ofiarami padać będą kolejne niewinne osoby.

Reklama

9 KOMENTARZE

 1. Dlaczego inne media o tym nie piszą w takim tonie?
  Tylko info katowice, którego wydawcą jest …. Bona Fides, a Pani jest jego byłą członkinią.

  • Szanowny Panie

   Oświadczenie Katarzyny Cichos ukazało się dzisiaj rano, więc nie wiem, czy inne media coś na ten temat napiszą, a jeśli tak, to co. My o tym napisaliśmy, bo jesteśmy tą sytuacją po prostu zniesmaczeni i zasmuceni. Kasia przez kilka lat z nami współpracowała i cały czas się przyjaźnimy i w artykule o tym napisaliśmy, bo zależy nam na tym, żeby sytuacja była jasna.

 2. Można poznać kulisy tej „nagonki prowadzonej przez kilku nienawistników” ?
  Ich samych też bym poznał. Ciekawią mnie argumenty, które potrafiły sprawić wycofanie kandydatury Pani doktor.
  Pozdrawiam

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
25 + 15 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.