MPZP dla Subcentrum Południe w Katowicach

Dzisiaj odbędzie się wyjazdowe posiedzenie Komisji Rozwoju Miasta Katowice. O godzinie 12:00 rajcy wyjadą spod Urzędu Miasta. Stacjonarna część komisji  odbędzie się na terenie inwestycji Activ Investment przy ul. Chorzowskiej/Henryka Brodatego. Tam komisja zaopiniuje projekt m.in. miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla tzw. Subcentrum Południe w Katowicach, chodzi o obszar w rejonie skrzyżowania ul. Kościuszki i Kolejowej.

W Subcentrum Południe ma się pojawić nowy duży obiekt handlowy na około 1200 m kw. Do tego nowe drogi, a pomniejsze będą przebudowane. To właśnie ulica Kolejowa ma być jedną z głównych dróg dojazdowych do galerii handlowej.

Wczoraj na swoim profilu facebookowym o wyjazdowym posiedzeniu komisji informował radny Arkadiusz Godlewski. – Uwaga! Ważne! Kruszok w piątek przekazał do biura Rady Miasta projekty uchwał w sprawie uchwalenia mpzp w tym planu dla tzw. subcentrum południe z intencją aby trafiły na posiedzenie komisji rozwoju w dniu 19.05 a całej Rady w dniu 29.05. Ważne, że jutrzejsze posiedzenie komisji rozwoju jest wyjazdowe i odbędzie się na zapleczu budowy firmy activ przy ul. Henryka Brodatego. Pośpiech i wybór posiedzenia komisji na wyjezdzie wyraźnie wskazują na intencje – próbę szybkiego i “cichego” przepchnięcia tej wrażliwej uchwały bez konsultacji z mieszkańcami – napisał Godlewski.

kruszok
Komunikat na profilu facebookowym Arkadiusz Godlewskiego

W projekcie uchwały odrzucono skargi mieszkańców, którzy nie chcą kolejnej galerii handlowej ani innych handlowych obiektów wielkopowierzchniowych. Ciekawe jest uzasadnienie odrzucenia protestów mieszkańców. – W celu zapewnienia mieszkańcom dostępności do usług na poziomie odpowiadającym współczesnym standardom, w „Studium…” wskazano nowy element struktury przestrzennej tj. międzydzielnicowy ośrodek usługowohandlowy OD1, zlokalizowany w obszarze nazwanym „Subcentrum Południe”, na styku dzielnic Brynów, Ochojec i Ligota, dla którego określono kierunek przeznaczenia terenów: „obszar wielkopowierzchniowego centrum handlowo – usługowego” (…) Zaproponowana przez projektantów „Studium…” lokalizacja ośrodka spotkała się z pozytywnym odbiorem wśród mieszkańców miasta podczas wyłożenia projektu „Studium…” do publicznego wglądu – czytamy w projekcie uchwały.

Projekt zaopiniowany w trakcie dzisiejszego posiedzenia komisji trafi pod obrady Rady Miasta pod koniec maja.

5 KOMENTARZE

 1. Kurpa + Uszok = Kruszok To trochę takie oczywiste a zarazem piękne w swojej prostocie. Kruszok atakuje znowu i ciągle che betonu, betonu, betonu…

 2. ‘Zaproponowana przez projektantów „Studium…” lokalizacja ośrodka spotkała się z pozytywnym odbiorem wśród mieszkańców miasta podczas wyłożenia projektu „Studium…” do publicznego wglądu…’

  To jest ordynarne kłamstwo, czyste chamstwo cechujące uszatą ekipę z Kostuchny. Nie słyszałem żadnego pozytywnego oddźwięku wśród mieszkańców a protesty też o czymś świadczą. A tzw wyłożenie projektu “studium…” do publicznego wglądu było zrobione tak, żeby nikt nie wejżał :/

 3. Na facebooku czytam, że podpisy pod protestem można składać – uwaga – na Nikiszowcu, chyba w centrum itp. Z całym szacunkiem dla mieszkańców tych dzielnic, ale ich głos nie ma żadnego znaczenia w tej stricte lokalnej sprawie. Może organizatorzy protestu wysondują mieszkańców południowych dzielnic – czy wolą centrum handlowe (i co za tym idzie w pobliżu kina, restauracje, sklepy itd.)., czy może wolą opuszczone magazyny, wiecznie stacjonujące tiry w zatoczce przy Shellu itd.? Na marginesie, byłem na publicznej dyskusji w lutym nad projektem planu. Nie było NIKOGO z strony protestujących. Podczas dyskusji nie padło ANI JEDNO zastrzeżenie odnośnie tej inwestycji ….

  • Może wypowiem się jako jedna z organizatorek protestu. Inwestycja nie ma charakteru stricte lokalnego, bo budowa takiego obiektu będzie miała wpływ na całe miasto. To nie jest dyskusja nad powstaniem jednej knajpy, czy sklepu. To jest galeria wielkości ponad połowy SCC. Nie będę sondować mieszkańców całego miasta, bo nie jestem Urzędnikiem, a to w ich gestii leży przeprowadzenie konsultacji w tej sprawie.

   Zdaję sobie sprawę z tego, że było jedno spotkanie, ogłoszone w BIP-ie. Ja na przykład dowiedziałam się o nim już po fakcie, z publikacji prasowej. Miasto posiada profil na facebooku i platformę konsultacji społecznych – słowem się tam nie odezwało, a ogłasza konsultacje w sprawie statutu żłobka. Jeśli zależałoby mu na wysłuchaniu opinii mieszkańców, to ogłosiło by to spotkanie nie tylko w BIP-ie, ale również w mediach. Na pewno któraś z lokalnych gazet byłaby chętna, żeby o tym napisać.

  • Hmmm. Świetnie. Niech coś robią, ale nie byle co tylko coś konkretnego. Jestem z Giszowca, ale jakby mieli mi budować galerię na styku np Giszowca i Murcek to też bym się sprzeciwiał. Mamy w Katowicach CH 3 stawy, CH Dąbrówka, Galerię Katowicką, budują się nowa w miejscu empiku, mamy SCC, CH Załęże, na bank jeszcze o czymś zapomniałem. Jak chcę zrobić małe zakupy to idę do biedronki/lidla albo jadę na 3 stawy/dąbrówkę. To będzie kolejna galeria z ciuchami, pierdołami. Mało tego jest? Może zamiast tego jakieś ośrodki sportowe, kulturalne, wypoczynkowe? Ludzie nie mają co robić tylko tępo chodzić i przymierzać kolejne niepotrzebne ciuchy? O tym pomyśle dowiedziałem się dopiero teraz, bo oczywiście do publicznej wiadomości nic specjalnie podane nie było. A co do tirów…gdzieś stacjonować muszą, więc jak się wywali z jednego miejsca to “zagracą” kolejne itp itd.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
8 − 7 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.